Neúnavný editor. Cenu Karla Čapka dostal Jan Šulc

Praha - Laureátem Ceny Karla Čapka pro rok 2014 se stal editor Jan Šulc. Český PEN klub ho ocenil za dlouholetou iniciativní a neúnavnou ediční práci. Cenu, jejíž součástí je odměna 100 tisíc korun, si převzal ve čtvrtek v rezidenci pražského primátora. Laureát dostal i bronzovou plastiku s reliéfem portrétu Karla Čapka, kterou vytvořil Vladimír Preclík.

Jan Šulc se narodil v roce 1965, po studiu anglistiky a portugalštiny pracoval v jednom z pražských antikvariátů a od roku 1990 tři roky v nakladatelství Odeon. V současné době je Šulcovo jméno úzce spojeno zejména s nakladatelstvím Torst, které je zaměřeno na vydávání memoárů, beletrie a odborné literatury. Spolupracuje s nakladatelstvím zhruba dvacet let a podílí se na tvorbě jeho edičního plánu a na vzniku knih.

Předseda komise, která rozhodla o letošním laureátovi ceny, Vladimír Karfík uvedl, že Šulc po jedné návštěvě knihkupectví v Británii v osmdesátých letech dospěl k životnímu rozhodnutí věnovat se editování a vydávání české literatury, které nemohla vyjít do roku 1989.

„A tomu se opravdu věnuje. Věci vydává neuvěřitelně pečlivě, pokorně a je za ním velká ediční práce řady autorů, například Zábrany, účastnil se i vydání Havlových spisů,“ uvedl Karfík, podle kterého má Šulc ale vztah i k aktuální poezii a próze.

Cena Karla Čapka se uděluje od roku 1994 českým spisovatelům a pořadatelé s odkazem na zmíněného autora vybírají vždy takového autora, který osobně i svým dílem „přispěl k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty, nebo aby byly ubráněny“.

Prvními laureáty se stali výjimečně zahraniční autoři, Günter Grass a Philip Roth. V roce 1996 obdržel ocenění Arnošt Lustig a po něm Jiří Kratochvil, Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Jiří Stránský, Václav Havel a Ivan Klíma.

Podívejte se na stránky PEN klubu, který cenu uděluje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
před 21 hhodinami

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...