Developer Sekyra chce postavit chobotnici. Blobuje i ministr Herman

Praha - Peripetie slavného návrhu Národní knihovny od architekta Jana Kaplického neberou konce. Ministr kultury za KDU-ČSL Daniel Herman nedávno přišel s návrhem postavit budovu na jiném místě v Praze a s jiným účelem. Ideu mu vnuknul developer a největší sponzor lidové strany Luděk Sekyra. Natáčela reportérka ČT Aneta Snopová.

14 minut
Chobotnice z Rohanského ostrova
Zdroj: ČT24

„Úžasný projekt knihovny pana architekta Kaplického, od jehož úmrtí uplynulo pět roků, to není vůbec mrtvé. Tento projekt stojí za to v nějaké formě oživit,“ uvedl v lednu lidovecký poslanec a ministr kultury Daniel Herman (více čtěte zde). K ideji se nyní přihlásil developer Luděk Sekyra: „Byl to můj nápad. Cestuji po světě a zajímám se o moderní umění. Myslím si, že Praha by potřebovala centrum, které by symbolizovalo rozvoj toho města.“

Zmenšit, změnit, přemístit

Avantgardní budova zvaná blob či chobotnice, původně projektovaná pro Národní knihovnu, by se podle Sekyry měla přemístit ze svého původního místa na pražské Letné na Rohanský ostrov. Zároveň by se měla zmenšit a namísto knihovny by sloužila coby multifunkční kulturní centrum. Developer Sekyra má přitom pozemky na Rohanském ostrově dlouhodobě pronajaté od pražského magistrátu. Kromě svých developerských aktivit je významným sponzorem KDU-ČSL: V loňském volebním roce straně daroval tři miliony korun. Právě lidovecký ministr kultury Herman si vzal nyní Sekyrův nápad za svůj.

Centrum by zároveň mělo na Rohanském ostrově vyrůst za veřejné peníze. „Bude nutné to udělat v kooperaci s veřejným sektorem. To není činnost, která by byla samostatně ekonomicky životaschopná. My se na tom můžeme podílet, můžeme samozřejmě přispět, ale bez spolupráce s veřejným sektorem to uskutečnit nejde,“ říká Sekyra.

I v tom má Hermanovu podporu: „Myslím, že to může být velice zajímavý projekt spolupráce veřejné a privátní sféry. Každopádně jsme na začátku a chtěl bych pomoci, aby tato stavba ozdobila naši metropoli.“ Transformaci původního návrhu podporuje i vdova po Kaplickém a dědička autorských práv k jeho návrhům Eliška Kaplicky: „Musím říct, že mám obrovskou radost, že s nástupem nového ministra kultury tato otázka oživla.“

Karikatura v záplavovém území

Odborníci na architekturu jsou však k oživení návrhu spíše skeptičtí. „Pokud změníme měřítko, změníme náplň a změníme místo, tak ta stavba už není tou stavbou, která byla projektována na Letnou, ale je to vlastně karikatura,“ říká Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu za starou Prahu. Rohanský ostrov je navíc podle ní docela nevhodné místo: „Tady jsme v záplavovém území. Když si řeka zamane, tak tudy prostě proteče.“

„Jsem přesvědčen, že to, co hlavně charakterizuje budovu, je účel, pro který je stavěná, a kontext, ve kterém je stavěná,“ souhlasí pověřený ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Tomáš Ctibor. Přiznává však, že poslední slovo mají politici: „Obecně platí, že o všech našich podkladech v konečném důsledku rozhodují politici. Já respektuju názor pana Hermana, jenom s ním nesouhlasím.“

Teoretik architektury Adam Gebrian k tomu doplňuje: „Stačí si najít vyjádření Jana Kaplického z té doby, abychom zjistili, že o nic takového nestál. To znamená, nehrajme si tady na schovávanou.“ Kaplický skutečně v létě roku 2008 na dotaz MF Dnes, zda neuvažoval o jiném místě pro svou knihovnu, odpověděl: „To se tak nedělá, vážený pane. Byla navržena na Letnou a tam taky bude. Tím to pro mě končí.“

Architekt Jan Kaplický u modelu nerealizované knihovny
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

„Každý v České republice ten návrh zná, a to má velkou ekonomickou hodnotu,“ pokračuje Gebrian. „Je to prostě snaha ekonomicky zpeněžit nějakou hodnotu, která vznikla pro něco jiného. To je OK. Ale proč se na tomhle má podílet veřejná správa, konkrétně ministerstvo kultury a ministr kultury, je pro mne naprosto nepochopitelné.“

„Sekyru znám z jiných souvislostí“

Ministr Herman i developer Sekyra odmítají, že by se dostali do střetu zájmů. „Střet zájmů v tom nevidím, protože my jsme ten projekt pouze iniciovali. Je to resort kultury, pan ministr kultury má k tomu pozitivní vztah, myslím si, že i velká část kulturní veřejnosti k tomu projektu má pozitivní vztah,“ reaguje Sekyra. Ani ministr kultury nevidí v podpoře projektu stranického sponzora problém. „Pana doktora Sekyru znám z úplně jiných souvislostí. Je to velmi vzdělaný muž, který se zabývá filozofií, teologií, je činný na Oxfordské univerzitě, kde dokonce buduje další z přednáškových sálů,“ popisuje Herman.

U veřejnosti je však Luděk Sekyra znám spíše coby kontroverzní podnikatel, který spolupracoval mimo jiné se šéfem podsvětí Františkem Mrázkem. Podle policejních odposlechů je v roce 2000 spojil zájem na privatizaci největší stavební společnosti v zemi IPS, v čemž jim pomáhal i tehdejší vlivný člen ODS Ivan Langer.

Zeman chce blob na Letné

Zda nakonec blob vyroste a v jaké podobě, jisté není. Do diskuze minulý týden nečekaně vstoupil prezident Miloš Zeman, který hodlá prosazovat původní návrh Národní knihovny na Letné: „Myslím si, že by to byla snad po Tančícím domu teprve druhá stavba za dvacet let po revoluci, která by si zasloužila architektonické ocenění oproti škatulím, které se teď po celé Praze staví. Ale rozhodně jsem proti tomu, aby byla na Rohanském ostrově.“ Původní plán chobotnice na Letné by nejraději podpořila také Eliška Kaplicky.

Jan Kaplický zemřel v lednu roku 2009, když zkolaboval na ulici v Praze-Dejvicích. Od roku 1968 žil v Anglii, kde založil studio Future Systems. Za mediální centrum na stadionu Lord's Crickets Ground získal prestižní Stirlingovu cenu a jeho projekt budovy Selfridges v Birminghamu byl časopisem Independent zařazen mezi nejvýznamnější moderní stavby světa. Do České republiky se vrátil právě s projektem Národní knihovny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ruský útok zranil desítky lidí v Charkově, v Oděse zasáhl historické centrum

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu, přičemž poškodilo civilní infrastrukturu a architektonické památky v historickém centru, které je pod ochranou UNESCO. Uvedly to místní úřady. Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění. Více než čtyřicet zraněných včetně šesti dětí hlásí Charkov, na který okupanti svrhli během dne letecké pumy. Sedm lidí zranili Rusové také při útoku na Čerkasy.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Expo 2025 v Japonsku hostilo Český národní den

Světová výstava Expo v Ósace ve čtvrtek hostila Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastnil prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, prohlásil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
23. 7. 2025

V nové pohádce může být princezna stokrát jinak

Nový pohádkový příběh podle knihy Tomáše Belka se točí mimo jiné na zámku v Náchodě. Film Princezna stokrát jinak vstoupí do kin v lednu příštího roku.
23. 7. 2025
Načítání...