A studio Rubín chce vyhubit trampy. V lese totiž vyvádějí nepřístojnosti

A studio Rubín uvedlo svou novou hru, zaměřenou na přírodu a tramping Hubte trampy, serou v lese. Nejen názvem jde o inscenaci lehce vulgární, což může zvýšit diváckou atraktivitu. Námět vychází ze vzpomínek Reného Ilji Baumana, zakladatele sázavské osady Dakota, žijícího v seniorském domě ve Spojených státech.

Text napsal Ondřej Novotný podle zápisků Reného Ilji Baumana (1950), který od dětství miloval přírodu, skládal písničky a vedl si podrobné trampské deníky. Dramatizace zachycuje hrdinovo dospívání mezi Košířemi a Smíchovem, první přespání v Prokopském údolí, důvěrné zážitky všeho druhu, posvátný oheň přátelství, návod na sbalení „usárny“, romantiku s kytarou i realitu všedního dne, kdy dochází k vystřízlivění z lásky jako trám nebo z dětské úcty k mužné autoritě.

Televizního diváka potěší obsazení dvou seriálových herců - Lukáše Příkazkého, kterého vídáme coby nesmělého inspektora Standu Trpělku v Neviditelných, a Lenky Zahradnické (Ordinace v růžové zahradě, Kriminálka Anděl, Vyprávěj…). Sexy tvary mladé herečky jsou osou hry přesto, že hlavní party patří mužům. Ono totiž erotické napětí, co vládlo na osadách, obvykle mívalo ženského jmenovatele.

Výprava Mariany Kuchařové je hodně popisná, vytváří doslovnou dekoraci, jakýsi kabinet trampských atributů a trofejí, v němž nechybí celty, kytary, provazy, baterky, nástěnky, vycpaná zvěř, loď, sekyra, luk, dřevo s ohněm. Scénografie má ilustrativní ráz, separátní příběhy jsou otitulkovány projekcí, popisky napovídají deníkovou kapitolu a její téma. Někomu podobný řád vyhovuje, jinému mohou v lůně přírody promítaná slova připadat umělá.

Inscenace se ovšem vážně nebere, což vyzrazuje už název a humorná nadsázka vizuální i herecké složky. Režie Jana Friče působí nenásilně, obrazy se odvíjejí, jakoby se nám vybavovaly ze zasuté paměti. Stísněné jeviště Rubínu tvůrci maximálně využili, pomocí různě vysokých praktikáblů dochází k prostorovým změnám i bez přestaveb. Boční vchody do zázemí otevírají další místa herecké akce, například stan Divočiny (Lenka Zahradnická) nebo vodní proud, jímž přijíždí vůdce trampů a svůdce žen Farář Pišťour (Jiří Štrébl).

Dějem procházejí dobové trampské písně, včetně Vlajky, známé hymny. Kytara hraje živě, a to jednak svým interpretem Davidem Ouporem, jednak zástupně, když na ni sáhne „zamilovanej Babinskej“ (Jiří Panzner). Atmosféra trampské éry prosakuje typickými skladbami (ještě před začátkem kusu) až do baru v předsálí. Kromě hudby spolehlivě jistí pozornost erotické dusno. Kamarád Babinského, Uřvan (Lukáš Příkazký) vyděšeně sleduje milostnou scénu jeho ženy Divočiny s Pišťourem. Orální intimitu pod širákem korunuje společný zpěv hitu Ríši a Rudy Juristových Letí šíp savanou…    

Smích publika vyvolá akce řeckořímského zápasu Babinského s Uřvanem, stejně jako následná lukostřelba. „Jak tak na vás koukám, nejvyšší čas, že jsem tady,“ volá zemitý Pišťour a poučuje mladé jinochy, dokud mu to jejich naivita dovolí. Vybrané herecké typy rolím sedí. Inscenaci sceluje prolog a epilog Uřvana, Lukáše Příkazkého, kterého je zvláště milé vidět. Pětici trampskou vášní posedlých dává nepřelidněná scéna snadno vyniknout.

Myslím na Jindřicha Hořelicu alias Zlatokopa Henryho ze Zlatých hor, který se, stejně jako René Bauman, zasadil o rozvoj trampingu v tuhých dobách totality. „Vlajka vzhůru letí k radosti svých dětí,“ ozvěna zní z osady až k Malostranskému náměstí se stromy a bez aut. Nejbližší reprízu v A studiu Rubín uvedou už 11. října od 19:30.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 5 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...