Detektiv Dalgliesh přišel o práci. Zemřela P. D. Jamesová

Oxford - „Je těžké vytvořit dobrou detektivku, ale snadné napsat špatnou, a proto jich je tolik,“ tvrdila P. D. Jamesová, označovaná za nástupkyni Agathy Christie. Britská autorka kriminálních příběhů, v nichž záhady řeší anglicky noblesní superintendant Adam Dalgliesh, zemřela 27. listopadu ve věku 94 let.

Phyllis Dorothy Jamesová se narodila 3. srpna 1920 v Oxfordu. Studovala na dívčí střední škole v Cambridgi, v devatenácti letech se provdala za lékaře a narodily se jim dvě dcery. Psát začala v polovině 50. let, kdy pracovala, po večerech studovala a starala se o nemocného manžela. Po jeho smrti přijala místo v kriminální sekci ministerstva vnitra, kde vydržela až do roku 1979. Teprve pak se začala věnovat psaní naplno. Zkušenosti z práce státního úředníka prý ve svých příbězích bohatě využila.

Gentleman Dalgliesh

P. D. Jamesová prý vždycky věřila, že může zůstat u psaní detektivních příběhů, a přitom být „seriózní spisovatelkou“. Většina jejích detektivních románů se dočkala velkého mezinárodního úspěchu, přeloženy byly do řady jazyků, včetně češtiny. Minimálně stejný ohlas zaznamenal také její hlavní hrdina Adam Dalgliesh, který se postupně propracoval mezi „nejslavnější světové detektivy“.

Bezchybného superintendanta Dalglieshe uvedla Jamesová na scénu hned v první knize Zahalte jí tvář. Do jeho postavy prý vložila všechny vlastnosti dokonalého gentlemana a vykreslila ho jako mírně rezervovaného, inteligentního, vzdělaného a velmi pohledného muže, který je navíc básníkem.

Roy Marsden (Adam Dalgliesh) v britském seriálu Záhady Slavičího domu (1983), natočeném podle detektivního románu P. D. Jamesové
Zdroj: ČT24/ČT

Většina detektivek s Dalglieshem se objevila i na televizní obrazovce, kde jeho postavu ještě více zpopularizoval anglický herec Roy Marsden. Někteří prý ale zdrženlivého detektiva považovali za obyčejného „suchara“. Autorka také svěřila dva případy do rukou ženské hrdinky Cordelie Grayové.

Mrtvola v úhledném salonku

Už zmíněný první román Zahalte jí tvář vyšel Jamesové v roce 1962. K dalším jejím známým detektivkám patří Rubáš pro slavíka (1971), Smrt kriminalisty (1977) či Plány a touhy (1989). Svou poslední detektivku s Dalglieshem Soukromá pacientka (2008) Jamesová vydala v 88 letech. Její poslední knihou byl detektivní román Smrt přichází do Pemberley, inspirovaný románem Pýcha a předsudek

V knihách Jamesové se vše točí kolem zločinu spáchaného v uzavřeném okruhu lidí. Autorka navíc ráda čtenářům svou oběť představí, vrah tak zaútočí třeba až ve třetině příběhu. Pro Jamesovou, která na každé knize pracovala dva až tři roky, bylo vždy rozhodující místo, kde se bude nový příběh odehrávat.

„Téma pak již přichází s místem,“ podotýkala autorka. Jedna mrtvola v úhledném přijímacím salonku má podle ní v sobě daleko větší hororový potenciál než několik mrtvol na ulici. Ve svých příbězích Jamesová také často řeší otázky spravedlnosti, pochybnosti o vině či přiměřenosti trestu. 

Baronka Jamesová nepsala jen detektivky

Kromě detektivek napsala ještě další čtyři knihy, z nichž nejznámější je vědecko-fantastický román Potomci lidí (1992), jenž se stal předlohou stejnojmenného filmu s Clivem Owenem a Julianne Moorovou v hlavních rolích. K 80. narozeninám si autorka nadělila svůj životopis, který v češtině vyšel pod názvem Život nejsou jen vraždy (2000).

P. D. Jamesová byla nositelkou řady cen a vyznamenání. V roce 1991 byla za své dílo povýšena do šlechtického stavu a stala se doživotní členkou horní komory britského parlamentu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

USA opustí UNESCO

Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) a k jeho údajné propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Nejen scéna ze sci-fi. AI může generovat celé filmy, míní odbornice

Argentinské sci-fi Eternaut se stalo prvním původním seriálem z produkce společnosti Netflix, ve kterém se tento streamovací gigant přiznal k vytvoření vizuálních efektů generativní umělou inteligenci. Fiktivní budova se díky zapojení AI zřítila rychleji a levněji. A přispěla do diskuse, jestli se hroutí i budoucnost filmového průmyslu, jak ho dosud známe. V Argentině navíc seriál otevřel historické rány – autor předlohy za vojenské diktatury zmizel a zůstává pohřešovaný on i část jeho rodiny.
před 16 hhodinami

Opravu domu autora české hymny si kraj rozmyslel. Byla by prý příliš drahá

Dům autora české hymny Františka Škroupa v Osicích vlastník, Královéhradecký kraj, neopraví. Hejtmanství na budoucnost objektu změnilo názor. I přesto, že za tři miliony připravilo projekt, má stavební povolení a schválilo smlouvu s obcí o společném postupu při opravě.
21. 7. 2025Aktualizováno21. 7. 2025

Putinův přítel Gergijev v Itálii nezahraje. Dirigentovo vystoupení zrušili

Organizátoři hudebního festivalu na zámku v italské Casertě oznámili, že ruší vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Mělo se konat 27. července. Gergijev je osobním přítelem ruského vládce Vladimira Putina, informace o jeho vystoupení tak vyvolala kritiku. Organizátoři festivalu Un'Estate da Re (Prožít léto královsky) nicméně v prohlášení důvod zrušení vystoupení nesdělili, napsala agentura AFP.
21. 7. 2025Aktualizováno21. 7. 2025

Chtěl ochutnat banán za miliony. Slavné Cattelanovo dílo opět někdo snědl

Banán s milionovou hodnotou, který je součástí umělecké instalace italského autora Maurizia Cattelana, opět někdo snědl. Tentokrát se to stalo v muzeu Centre Pompidou v Métách, které se nachází poblíž hranic s Lucemburskem a je pobočkou pařížského Centre Pompidou. Banán připevněný stříbrnou lepící páskou ke zdi je součástí tamní umělecké instalace od 8. května, informoval regionální deník Le Republicain Lorrain.
21. 7. 2025

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
20. 7. 2025

Bude výsledek horor? Kvíz pro fanoušky Stephena Kinga

Americký spisovatel Stephen King patří k produktivním autorům. Vydal už desítky knih. A nespočet jeho napínavých, často až hororových příběhů se dočkalo zfilmování. Nejnověji má seriálovou verzi román Ústav o unášených dětech s nadpřirozenými schopnostmi. Ověřte si v kvízu, jak Kingovy romány a povídky, převedené na plátno či obrazovku, znáte.
20. 7. 2025
Načítání...