Rok 2023 nebude lehký, shodují se šéfové velkých firem

27 minut
Ekonomika očima manažerů Miroslava Dvořáka, Tomáše Koláře, Michala Jurky a Romana Knapa
Zdroj: ČT24

Rekordní propouštění, chudoba, vysoká inflace a krachující firmy. I takové jsou prognózy pro letošní rok. Ředitelé čtyř českých firem se shodují, že nebude jednoduchý. Na druhé straně ale předpokládají, že svým zaměstnancům přidají na platech. Očekávají, že to bude zhruba v průměru mezi třemi a šesti procenty. Ekonomickou kondici České republiky pro letošní rok zhodnotili top manažeři v Událostech, komentářích.

Například automobilovému průmyslu se loni nedařilo. „Já si myslím, že je třeba začít už od roku 2020, kdy nás postihla covidová krize a potom následovaly další krize – inflace, energetická krize a v neposlední řadě je to válka na Ukrajině. Stále se s něčím potýkáme a stále musíme něco řešit,“ konstatoval šéf společnosti Motor Jikov Miroslav Dvořák. 

Rok 2023 očekává šéf České pošty Roman Knap odlišný od těch předchozích. „Krize, nárůst cen energií a inflace významně dopadají na Českou poštu a my jsme museli zareagovat zdražením a budeme muset zdražit i na začátku tohoto roku,“ uvedl. 

Ředitel Linet group Tomáš Kolář je větší optimista, i když podle něj také nebude letošní rok lehký. „Neočekávám nějaké dramatické posuny, ať už se to týká nezaměstnanosti nebo trhu. Budeme si prostě zvyknout na to, že dynamický růst, který jsme měli v poslední dekádě, nebude pokračovat, ale možná se bude spíš jednat o stagnaci,“ řekl.

Prezident Skanska Central Europe Michal Jurka si myslí, že nový rok bude podobný tomu předchozímu. „Budou obory, které budou stagnovat nebo budou v recesi, ale já pevně věřím, že budou obory, které nadále díky cyklům ekonomiky porostou,“ podotkl.

Tlak na růst mezd

V případě růstu platů šéfové velkých firem předpokládají, že zaměstnancům na výplatnici i letos přibudou nějaké peníze navíc. Například Česká pošta a její platy jsou pod celorepublikovým průměrem. 

„Trošku se nám to ještě prohloubilo, jak někde mzdy narostly. V současnosti jednáme s odborovými organizacemi a plánujeme zvýšení mezd. Jednali jsem v rámci jednotek procent, ještě stále jednáme a věřím, že k dohodě dojde,“ slíbil Knap. Na druhou stranu ale upozornil, že současná poptávka po tradičních poštovních službách klesá.  

Společnost Motor Jikov už podle svého šéfa zvyšovala mzdy v loňském roce zhruba o 6,5 procenta. „Budeme muset zvyšovat mzdy, abychom lidi udrželi, ale rozhodně nepokryjeme současnou inflaci,“ poznamenal Dvořák. 

Prezident Skansky zmínil, že například pro zaměstnance zachovají benefity, které měli v loňském roce. „Já jsem přesvědčen o tom, že to, co nepřidáme na mzdách, tak to dáme do benefitů. Pro nás je extrémně důležité ve stavebnictví udržet zaměstnanost,“ konstatoval Jurka s tím, že mzdy zvyšovat budou v průměru mezi čtyřmi až šesti procenty.

„Zvyšování mezd bude v řádech jednotek procent,“ doplnil ředitel Linet group. Podle Koláře je ale nutné si uvědomit, že v posledních pěti až sedmi letech rostly platy neproporcionálně k přidané hodnotě celého průmyslu respektive firem. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...