Hospody se vyrovnávají s úbytkem hostů. Zdražují a spoléhají na štamgasty

7 minut
Události: Pomalý návrat hostů do restaurace
Zdroj: ČT24

Hospodští zvyšují ceny jídla i pití – i kvůli úbytku zákazníků – ale věří, že další hosty už neztratí. Pivovarům se pak letos zřejmě nepodaří dohnat ztráty, které jim způsobila pandemie a omezování provozu restaurací.

Zatímco večer je v Lokále U Bílé kuželky plno, přes den se místo k sezení hledá snadno. „Obědy máme trochu slabší, ale myslím, že je to pořád dobré oproti covidu. Večer máme úplně plno. U české klientely jsme skoro zpátky,“ říká manažer František Šťástka.

V posledním roce museli zdražit pivo, a to o celých deset procent. Ještě nikdy o tolik cenu nezvyšovali. Osloveným hostům to vesměs nevadilo. Mnozí si také zvykli odnášet si s sebou pivo domů.

Centrum Prahy: dolů a nahoru

V posledním roce se i kvůli pandemii muselo na některých místech zlevňovat. Například na Staroměstském náměstí v centru Prahy tak bylo možné si dát jedno pivo do padesáti korun, teď už se cena i kvůli návratu turistů vrátila opět ke sto korunám za půllitr.

Jiná situace panuje v plzeňské hospodě Tunel. Po koronavirové pauze se klientela vrátila jen zhruba ze šedesáti procent. Někteří sem ale i tak chodí pravidelně několikrát za týden. „Chodí míň. Ti, co sem chodili dřív, tak třeba nechodí, ale ti praví štamgasti chodí,“ komentoval to hospodský Zdeněk Soukup.

I tam budou muset nejpozději do měsíce zdražovat. Za jedno pivo tam zákazníci nově zaplatí o tři koruny víc. Také tamní hosté zatím většinou uvádějí, že jim to příliš vadit nebude. 

Podle hostinských zákazníky v restauracích víc než cena zajímá kvalita nabídky a také společnost, která se v podnicích schází.

  • Aktuální čísla za srpen ukazují mírné oživení domácího pivovarnictví. Produkce piva se meziročně zvýšila o necelá dvě procenta. Čepovaného se ale meziročně v srpnu prodalo méně. Hosté se do restaurací i kvůli platným restrikcím, anebo práci z domova, vracejí jen zvolna.
  • Naopak dobře se prodávaly malé sudy a plechovky. Malých sudů naplnily v srpnu pivovary o 37 procent meziročně víc. Zájem o plechovky se pak zvýšil o celých 20 procent. Pokud se vezmou všechna piva, která jsou určená pro prodej v obchodech, tak v této kategorii došlo v srpnu k meziročnímu růstu o 3,5 procenta.

Osud pivovarů

Pademie zasáhla i pivovary. První várku uvařili v Úvalech u Prahy krátce před ní. Za pár měsíců proto museli místo rozšiřování výroby produkci spíš omezit. Nad vodou je drželi hlavně lidé z okolí. A ti, kteří si pivo kupovali domů. Pivovaru Libertas pomohl prodej lahvového piva obchodním řetězcům, uvedl vrchní sládek Robert Franěk.

Zákazníci se jim do výčepu vracejí. Hlavně pro ležáky. Stále častěji ale chtějí i speciální, a tedy dražší piva. Ceny tam do konce roku zvyšovat nechtějí.

Ani ne rok před pandemií otevíral i pivovar ve Kbelích. Podobně jako v tom úvalském ho zachraňovali hosté, kteří si pivo odnesli domů. „Paradoxně nám ta covidová doba lehce pomohla, protože si lidi zvykli na to, nosit pivo domů. Takže jsme o nějakých 15 procent na vyšším výstavu,  než jsme byli v roce 2019,“ řekl k tomu spolumajitel Kbelského pivovaru Jiří Lukáš. 

Velké zasáhla pandemie více?

To, co pomohlo malým pivovarům, velkým spíš uškodilo. I když se zákazníci do restaurací pomalu vracejí, za prvních devět měsíců roku se stále nedostali na prodej jako před pandemií. „Proti roku 2019 je to asi dvanáct procent. Ale hlavní pokles byl v sudovém pivu, protože restaurace byly zavřené,“ uvedl emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

I kvůli tomu od října zvýšili ceny. V průměru o tři procenta. „Změny u balených piv se týkají především ležáků a prémiových piv. Například desítky v lahvích a plechovkách zůstaly na stejné úrovni,“ konkretizoval změny mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Podobně jsou na tom i ve smíchovském pivovaru. Zákazníků v létě přibylo, ztráty už tu ale zřejmě letos nedoženou. V nejbližší době však ceny zvyšovat nechtějí. „V případě, že se k takovému kroku odhodláme, nejprve informujeme naše obchodní partnery. V tuto chvíli s tím ale nepočítáme,“ uvedla mluvčí Pivovarů Staropramen Alena Váchová.

Na další zvýšení cen se zatím nechystá ani budějovický pivovar. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 34 mminutami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 11 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 11 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 16 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 17 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025
Načítání...