Hospody se vyrovnávají s úbytkem hostů. Zdražují a spoléhají na štamgasty

7 minut
Události: Pomalý návrat hostů do restaurace
Zdroj: ČT24

Hospodští zvyšují ceny jídla i pití – i kvůli úbytku zákazníků – ale věří, že další hosty už neztratí. Pivovarům se pak letos zřejmě nepodaří dohnat ztráty, které jim způsobila pandemie a omezování provozu restaurací.

Zatímco večer je v Lokále U Bílé kuželky plno, přes den se místo k sezení hledá snadno. „Obědy máme trochu slabší, ale myslím, že je to pořád dobré oproti covidu. Večer máme úplně plno. U české klientely jsme skoro zpátky,“ říká manažer František Šťástka.

V posledním roce museli zdražit pivo, a to o celých deset procent. Ještě nikdy o tolik cenu nezvyšovali. Osloveným hostům to vesměs nevadilo. Mnozí si také zvykli odnášet si s sebou pivo domů.

Centrum Prahy: dolů a nahoru

V posledním roce se i kvůli pandemii muselo na některých místech zlevňovat. Například na Staroměstském náměstí v centru Prahy tak bylo možné si dát jedno pivo do padesáti korun, teď už se cena i kvůli návratu turistů vrátila opět ke sto korunám za půllitr.

Jiná situace panuje v plzeňské hospodě Tunel. Po koronavirové pauze se klientela vrátila jen zhruba ze šedesáti procent. Někteří sem ale i tak chodí pravidelně několikrát za týden. „Chodí míň. Ti, co sem chodili dřív, tak třeba nechodí, ale ti praví štamgasti chodí,“ komentoval to hospodský Zdeněk Soukup.

I tam budou muset nejpozději do měsíce zdražovat. Za jedno pivo tam zákazníci nově zaplatí o tři koruny víc. Také tamní hosté zatím většinou uvádějí, že jim to příliš vadit nebude. 

Podle hostinských zákazníky v restauracích víc než cena zajímá kvalita nabídky a také společnost, která se v podnicích schází.

  • Aktuální čísla za srpen ukazují mírné oživení domácího pivovarnictví. Produkce piva se meziročně zvýšila o necelá dvě procenta. Čepovaného se ale meziročně v srpnu prodalo méně. Hosté se do restaurací i kvůli platným restrikcím, anebo práci z domova, vracejí jen zvolna.
  • Naopak dobře se prodávaly malé sudy a plechovky. Malých sudů naplnily v srpnu pivovary o 37 procent meziročně víc. Zájem o plechovky se pak zvýšil o celých 20 procent. Pokud se vezmou všechna piva, která jsou určená pro prodej v obchodech, tak v této kategorii došlo v srpnu k meziročnímu růstu o 3,5 procenta.

Osud pivovarů

Pademie zasáhla i pivovary. První várku uvařili v Úvalech u Prahy krátce před ní. Za pár měsíců proto museli místo rozšiřování výroby produkci spíš omezit. Nad vodou je drželi hlavně lidé z okolí. A ti, kteří si pivo kupovali domů. Pivovaru Libertas pomohl prodej lahvového piva obchodním řetězcům, uvedl vrchní sládek Robert Franěk.

Zákazníci se jim do výčepu vracejí. Hlavně pro ležáky. Stále častěji ale chtějí i speciální, a tedy dražší piva. Ceny tam do konce roku zvyšovat nechtějí.

Ani ne rok před pandemií otevíral i pivovar ve Kbelích. Podobně jako v tom úvalském ho zachraňovali hosté, kteří si pivo odnesli domů. „Paradoxně nám ta covidová doba lehce pomohla, protože si lidi zvykli na to, nosit pivo domů. Takže jsme o nějakých 15 procent na vyšším výstavu,  než jsme byli v roce 2019,“ řekl k tomu spolumajitel Kbelského pivovaru Jiří Lukáš. 

Velké zasáhla pandemie více?

To, co pomohlo malým pivovarům, velkým spíš uškodilo. I když se zákazníci do restaurací pomalu vracejí, za prvních devět měsíců roku se stále nedostali na prodej jako před pandemií. „Proti roku 2019 je to asi dvanáct procent. Ale hlavní pokles byl v sudovém pivu, protože restaurace byly zavřené,“ uvedl emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

I kvůli tomu od října zvýšili ceny. V průměru o tři procenta. „Změny u balených piv se týkají především ležáků a prémiových piv. Například desítky v lahvích a plechovkách zůstaly na stejné úrovni,“ konkretizoval změny mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

Podobně jsou na tom i ve smíchovském pivovaru. Zákazníků v létě přibylo, ztráty už tu ale zřejmě letos nedoženou. V nejbližší době však ceny zvyšovat nechtějí. „V případě, že se k takovému kroku odhodláme, nejprve informujeme naše obchodní partnery. V tuto chvíli s tím ale nepočítáme,“ uvedla mluvčí Pivovarů Staropramen Alena Váchová.

Na další zvýšení cen se zatím nechystá ani budějovický pivovar. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...