V kuponové privatizaci se prodal majetek za více než 360 miliard korun

7 minut
Události: 30 let od kuponové privatizace
Zdroj: ČT24

Před třiceti lety začala kuponová privatizace. Od prvního října 1991 měl každý občan Československa možnost koupit si knížku s investičními body. V dalších letech za ně pak ve dvou vlnách lidé nakupovali akcie podniků v rámci takzvané velké privatizace.

Celkově se v obou vlnách prodal majetek za více než 360 miliard korun. Většina lidí svěřila své kupony investičním fondům. Ne všechny ale podnikaly seriózně. Někdo tak ze své vložené tisícovky měl jen minimální zisk. I když celkový průměrný zisk z jedné kuponové knížky byl třicetinásobný.

Až po vánoční období roku 1991 byla registrační místa poloprázdná. Na přelomu roku však nastala kuponová horečka. Spolu s přibývající reklamou investičních privatizačních fondů stoupal zájem občanů a fronty se den ze dne prodlužovaly.

Možnost investovat do fondů se otevřela jako první v polovině února 1992. Start provázel velký zájem a někde i velký zmatek. Přímý nákup akcií státních podniků pak měl víc než tříměsíční zpoždění.

Nakonec v první vlně použilo své kupony 8,5 milionu lidí. Poslední možnost měli deset dní před rozpadem Československa. Nové knížky nabídla už samostatná Česká republika v říjnu 1993.

Symbolem tunelování se staly Harvardské fondy a jejich „jistota desetinásobku“. Zmizelo z nich 16 miliard korun. Jejich šéf Viktor Kožený byl jako uprchlý odsouzen na 10 let.

  • Do fondů putovalo v první vlně přes 71 procent kuponů. Jen necelá třetina lidí si firmy, do kterých bude investovat, vybírala sama.
  • Ve druhé vlně po rozdělení státu se poměr těch, kteří svou důvěru svěřili fondům, mírně snížil. Byly jich necelé dvě třetiny.
  • Jako privatizační fond začínala i současná největší česká finanční skupina PPF, neboli první privatizační fond. Spoluzakládal ji a později ovládl Petr Kellner, který byl až do své smrti nejbohatším Čechech. Svůj úspěch rozjel v kuponové privatizaci i aktuálně třetí nejbohatší Čech, developer Radovan Vítek. A do první desítky patří i Pavel Tykač. Kvůli údajnému vytunelování CS fondů byl obviněný. Stíhání ale státní zástupce zastavil pro nedostatek důkazů.
  • Na každé kuponové knížce byl podpis politického symbolu celé akce, Václava Klause. Ten byl na startu prodeje knížek federálním ministrem financí, během první vlny vyhrál volby v České části federace a stal se premiérem. Ve funkci vystřídal Petra Pitharta, který u vybraných firem místo kuponové privatizace prosazoval přímý prodej strategickým partnerům ze zahraničí.

Co s nezvyzvednutými akciemi

Z kuponové privatizace stále zbývají nevyzvednuté akcie v hodnotě miliard. V depozitáři cenných papírů jsou stovky tisíc takzvaných nezařazených účtů. Pokud se o některé akcie lidé nepřihlásí, propadnou jim. Už na konci záři to byly podíly v Unipetrolu, na začátku listopadu pak skončí lhůta drobným akcionářům České spořitelny.

Firma Daniela Surmaře Zapomenuté miliardy vyhledává akcie z kuponové privatizace zdarma a pak si bere procentuální odměnu z případného nálezu. „Není čas ztrácet čas a opravdu se přihlásit o peníze, na které mají nárok, jinak skončí v zapomnění a už se k nim nedostanou,“ říká Surmař. 

Cest se nabízí více

Vyhledání zapomenutých akcií nabízejí i některé banky nebo obchodníci s cennými papíry. Za službu si účtují poplatek v řádu stokorun. Možnost vyhledání z domova pak nabízí Centrální depozitář cenných papírů - za 90 korun.

„Pokud má člověk bankovní identitu, to znamená internetové bankovnictví dneska už čtyř největších bankovních domů v České republice, tak je to velice rychlé a on-line,“ uvedl ředitel depozitáře Ondřej Dusílek. 

Po nalezení cenných papírů je pak nutné založit majetkový účet a na něj akcie převést.

„Buď jsou kotované, můžou se tedy prodat na burze. U nekotovaných je trochu složitější zjistit cenu, případně kdo by byl ochotný to koupit, ale i takové společnosti jsou,“ uvádí Dusílek. Pokud mají akcie nízkou hodnotu a jejich majiteli se nevyplatí s nimi zkusit obchodovat, může je také přes centrální depozitář darovat na dobročinné účely. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 17 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025

Vláda chce navýšit rozpočet resortu obrany na rekordní částku

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet ministerstva obrany na rekordních více než 187 miliard korun, zjistila ČT. Resort má tedy oproti letošku dostat 33 miliard navíc. Právě výrazný růst těchto výdajů považuje kabinet za jednu z priorit pro sestavování příštího rozpočtu. Lídři vládních stran už teď přiznávají, že kvůli rekordním výdajům na obranu může skončit snižování deficitu.
24. 3. 2025
Načítání...