Google se odvolává proti pokutě, kterou dostal ve Francii kvůli sporu s médii

Americká internetová společnost Google se odvolává proti pokutě 500 milionů eur (12,7 miliardy korun), kterou firmě v červenci vyměřil francouzský úřad pro hospodářskou soutěž. Sankce je kvůli sporu, který firma vedla s francouzskými médii ohledně plateb za zpravodajský obsah.

„Nesouhlasíme s řadou právních prvků a domníváme se, že pokuta neodpovídá našemu úsilí dosáhnout dohody a vyhovět novému zákonu,“ uvedl šéf francouzské divize společnosti Google Sebastien Missoffe. „Nadále tvrdě pracujeme na vyřešení této kauzy a uzavření dohod. To zahrnuje rozšíření nabídek na dvanáct set vydavatelů, vyjasnění podmínek kontraktů a sdílení většího množství dat s francouzským úřadem pro hospodářskou soutěž,“ dodal.

Antimonopolní úřad Googlu vyměřil pokutu, neboť dospěl k závěru, že firma nevyhověla jeho nařízením ohledně způsobu, jak vést s vydavateli zpravodajství rozhovory. Ve středu firmu upozornil, že podání odvolání nezbavuje Google povinnosti zaplatit vyměřenou pokutu.

Ve svém rozhodnutí z třináctého července úřad uvedl, že Google musí do dvou měsíců přijít s návrhy, jak hodlá kompenzovat zpravodajské agentury a další vydavatele za používání jejich obsahu. Dodal, že pokud tak firma neučiní, bude čelit dalším pokutám, a to ve výši až devět set tisíc eur denně.

Francouzské mediální společnosti firmu Google dlouho obviňovaly, že těží z dominantního postavení svého vyhledávače a snaží se vyhnout dodržování zákonů na ochranu autorských práv. Stížnost k úřadu pro ochranu hospodářské soutěže firmy v té věci podaly v roce 2019.

Zájmy na francouzském mediálním trhu má i český podnikatel Daniel Křetínský, který se v říjnu 2018 stal významným akcionářem deníku Le Monde a vlastní i publikace jako Elle, Marianne, Version Fémina a Télé 7 Jours. Loni v listopadu Křetínský vystoupil proti dohodě o autorských právech, kterou Google nabídl francouzským tištěným médiím.