Penta mění vlastnickou strukturu, Haščák převádí podíl na rodinu

Finanční skupina Penta Investments mění vlastnickou strukturu. Jeden ze zakladatelů Jaroslav Haščák začal převádět svůj podíl v Penta Investments Group Limited, což je základní vlastnický fond celé skupiny, na rodinu. S odvoláním na první zápisy v evidenci skutečných majitelů o tom informovaly Hospodářské noviny (HN). Skupina změnu vlastnické struktury potvrdila, majitelé o ní prý uvažovali již delší dobu.

Jaroslav Haščák
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Penta je středoevropská investiční skupina, která začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. V současnosti působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době také v médiích. Mezi její nejznámější investice v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či mediální dům Vltava Labe Media.

Na konci roku má ze všech manažerských pozic odejít třetí největší podílník Penty Jozef Oravkin a zároveň začne jeho postupné vyplácení. Jeho zhruba desetiprocentní podíl má valuaci kolem 250 až 300 milionů eur, tedy něco přes šest miliard korun. Kdo přesně bude jeho podíl přebírat, zatím není jasné.

Podle HN odchází Oravkin z osobních důvodů. Ze zakladatelů tak zůstane jako majitel jen Marek Dospiva, protože majetkově se z Penty stahuje i Haščák; výkonné funkce opustí už na přelomu roku poté, co byl na Slovensku v prosinci obviněn z korupce a strávil třicet dní ve vazbě.

Případ patrně souvisí s únikem nahrávek z odposlechů v dosud nevyšetřené korupční kauze zvané Gorila, která se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006.

Haščák převádí podíl na manželku

Firma odmítá, že by Haščákův nynější odchod představoval účelový krok, a zároveň upozorňuje, že podnikatelovo obvinění se netýká skutků, na jejichž konci by mohlo být podezření z nekalého nabytí majetku, a tudíž jeho případné obstavení, píšou HN.

Haščák převádí podíl, který dosahuje zhruba 44 procent, na manželku. Po dokončení transakce, která může kvůli regulaci trvat několik měsíců, zůstane zcela stranou, uvedl deník. Časopis Forbes odhaduje Haščákovo jmění, které tvoří hlavně podíl v Pentě, na 1,2 miliardy dolarů (asi pětadvacet miliard korun).

Penta působí ve více než deseti evropských zemích, zastoupení má v Praze, Bratislavě a Varšavě, zaměstnává více než 43 tisíc lidí. Loni skupině Penta Investments klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun.