Vylákal z lidí miliardy. Zemřel strůjce nejvyšší pyramidy Bernie Madoff

V americké věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, uvedla agentura AP. Za mřížemi si Madoff odpykával trest za největší finanční podvod v historii USA; klienti jeho schématu přišli podle soudu až o 65 miliard dolarů (asi 1,3 bilionu korun).

Madoff býval respektovaným finančníkem, jeho kariéra ale nakonec skončila potupně u soudu. V roce 2008 se totiž ukázalo, že jeho úspěšné investování nebylo nic jiného než pyramidová hra, jen v mnohem větších rozměrech. Soud nakonec jednoho z kdysi nejbohatších mužů na Wall Street poslal na 150 let za mříže.

Desítky let využíval své pověsti a od investorů snadno získával za příslib vysokého zhodnocení velké finanční obnosy. Když sklapla past, ukázalo se, že seznam jeho poškozených klientů je dlouhý a pestrý. Vedle bank a fondů podvedl i charitativní instituce, bohaté i méně majetné jednotlivce či hvězdy Hollywoodu. Těžce zasaženy byly také židovské nadace, které Madoffovi věřily, protože pocházel z prostředí prominentní židovské komunity v USA.

Za největší finanční podvod v dějinách USA byl odsouzen v roce 2009. Vinnými v této kauze soudy uznaly 15 lidí, poslední si verdikt vyslechl v roce 2015. Klienti, kteří z „rozjetého vlaku“ nestačili vystoupit včas, přišli podle soudu až o 65 miliard dolarů (asi 1,3 bilionu korun). Několik jich kvůli Madoffovým podvodům spáchalo sebevraždu. Dobrovolně ze světa odešel i jeden z jeho synů – Mark, který spolu s bratrem Andrewem na otcovy podvodné obchody upozornil.

Nečinnost regulátora

Madoff, který jednu dobu působil i jako předseda správní rady společnosti Nasdaq Stock Market, se neblaze „proslavil“ firmou Bernard L. Madoff Investment Securities (od roku 1960). Ta fungovala na základě takzvaného Ponziho schématu, na stejném principu jsou založeny i pyramidové hry. Investoři v těchto systémech svěřují fondu peníze pod příslibem vysokého zhodnocení prostředků. Provozovatel fondu ale peníze dál neinvestuje a prvním klientům vyplácí výnosy z prostředků těch, kteří do systému vstoupili až později.

Bez pokračujícího přílivu nových vkladatelů nebo pod tlakem hromadných žádostí investorů o vrácení peněz se ale systém zhroutí. V případě Madoffa, který své klienty lákal na výnosy ve výši až 15 procent, se tak stalo v prosinci 2008 poté, co investoři požádali o výběr sedmi miliard dolarů. Svoji roli v kauze sehrála i nečinnost Komise pro cenné papíry a burzy, která přes opakovaná upozornění už od 90. let na Madoffových aktivitách nic podezřelého neshledávala.

Banky možná věděly

Ve vězení Madoff poskytl několik rozhovorů, ve kterých svou rodinu hájil a také tvrdil, že velké instituce o jeho podvodech „musely vědět“. Podezření zesílilo poté, co například banka JPMorgan Chase se v roce 2014 dohodla s americkými úřady, že kvůli své pasivní roli v Madoffových podvodech zaplatí státu přes dvě miliardy dolarů (více než 40 miliard korun), přizná své pochybení v ochraně před praním špinavých peněz a díky tomu se vyhne trestnímu stíhání.

Madoff byl za mřížemi „celebritou“, někteří z vězňů jej údajně požádali o finanční poradenství. V roce 2010 agentura Reuters uvedla, že někdejší finančník se ve vězení spřátelil s Carminem Persicem, členem jedné z původních pěti rodin sicilské mafie Cosa Nostra v New Yorku. Persico si v Butneru odpykává rovněž doživotí, a to za vraždy a další těžké zločiny.

Bernard Lawrence „Bernie“ Madoff se narodil 29. dubna 1938 v New Yorku. V roce 1960 vystudoval politické vědy na Hofstrově univerzitě a poté začal podnikat s kapitálem pouhých pět tisíc dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 8 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
před 20 hhodinami

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...