Madoff: Banky o podvodech musely vědět

New York - Některé velké americké banky se prý tiše podílely na podvodu století. V rozhovoru pro New York Times to řekl odsouzený finančník z Wall Streetu Bernard Madoff. Na konkrétní finanční dům ale neukázal. Právní zástupce jeho bývalých klientů Irving Picard podal už koncem loňského roku žalobu na JPMorgan a HSBC. V prvním rozhovoru od svého zatčení Madoff znovu přiznal svou vinu a nad svým počínáním vyjádřil lítost.

Podle Madoffa banky a fondy musely vidět nesrovnalosti mezi finančními dokumenty a skutečným stavem jeho konta. „Americké právo bere úmyslné přezírání věci, jako kdybyste o ní věděli. Nemůžete prostě zavřít oči a dělat, že se nic neděje,“ tvrdí John Coffee z Columbia Law School. „Přivádí mě to k zuřivosti. Pokud Madoffových praktikách věděli, měli o nich hned klienty informovat. Řadě lidem by to ušetřilo spoustu peněz,“ rozčiluje se George Nierenberg, oběť Madoffových podvodů.

Madoff svou rodinu od skandálu neuchránil, jeho syn se oběsil

John Coffee z Columbia Law School:

„Je velmi vypočítavý. Stojí sám uprostřed finančního pekla a snaží se vinu hodit i na ostatní. To není všechno. Podle mě by se měl taky zamyslet nad důvodem sebevraždy svého syna.“

Před dvěma lety byl Madoff odsouzen ke 150 letům vězení za zpronevěru 65 miliard dolarů. Finančník z Wall Streetu oklamal asi 16 tisíc lidí takzvaným Ponziho schématem, u nás známým jako „letadlo“. Nyní ale nechce proti nikomu svědčit. Nejspíše se tak snaží ochránit svou rodinu. Právní zástupce obětí Madoffových podvodů Irving Pikard však loni podal žalobu i na jeho syna Marka. Ten celou situaci neunesl a v prosinci se oběsil.

Pickard tvrdí, že s rozsáhlými podvody Madoffovi pomohly i velké banky. Vinu podle něj nese především JPMorgan, která byla údajně přímo v centru machinací. Picard po ní proto požaduje miliardu dolarů za ušlý zisk a odškodné přes pět miliard dolarů.