Maringotku místo bytu si pořizuje čím dál více lidí. Formálně ale žijí v kůlnách a včelínech

2 minuty
UDÁLOSTI: Stoupá zájem o bydlení v maringotkách
Zdroj: ČT24

Maringotky se pro některé lidi staly odpovědí na vysoké ceny bytů. O domky na kolech stoupá zájem, někdo si je rekonstruuje, někdo objednává stavbu nových. Lidé ale musejí hledat kličky v zákoně, který s trvalým bydlením v maringotce nepočítá. Nový stavební zákon by to mohl změnit.

Když Eduard Bass psal Lidi z maringotek, bylo nepochybně jasné, koho titulem svého románu míní. O necelých sto let později by se nestačil divit. Maringotka nebo zkrátka chata na kolech není již obydlím takzvaných světských, ale pro leckoho alternativa k bytu. Možná méně komfortní, ale mnohem levnější.

Maringotky si k bydlení pořizují mladí lidé žijící sami, kteří chtějí bydlet co nejlevněji, bez hypotéky nebo vysokého nájemného. Leccos musejí obětovat. „Mám zásobu dřeva na topení – pod maringotkou, aby na ni nepršelo – a suchý záchod,“ popsal Michal, který žije v maringotce třetím rokem.

Nikola, jež si svůj dům na kolech teprve zařizuje, musí zapomenout třeba na moderní kuchyni. Vařit bude na jednoduché plotýnce na plyn. Je s tím však smířená. „Nic moc k životu nepotřebuji, stačí mi malý prostor. Zároveň jsem neměla peníze na to, abych si mohla koupit byt za několik milionů,“ vylíčila.

Podobně smýšlejících přibývá. Vzájemně si třeba radí, jak staré maringotky opravit, někteří si je nechávají postavit na zakázku. „Poptávky stouply za poslední rok docela dost. Je vidět, že lidé mají zájem bydlet v přírodě,“ poznamenal výrobce maringotek Tomáš Zajíček.

Bydlení v domkách na kolech má ale i svou formální stránku, která zatím není nijak ošetřena. Kdo v maringotce žije, bydlí z pohledu úřadů například ve včelíně nebo v kůlně. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) se to změní. „Vnímáme trend, upravíme technické parametry pro tento způsob bydlení,“ slíbila.

Poslední slovo ale budou mít obce. Bude na nich, zda alternativní bydlení povolí ve svých územních plánech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 41 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 21 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025
Načítání...