Antimonopolní úřad souhlasil, aby ČEZ prodal své firmy v Bulharsku Euroholdu

Bulharský antimonopolní úřad povolil domácí pojišťovací a finanční skupině Eurohold koupit firmy, které v zemi vlastní česká energetická společnosti ČEZ. Cena činí 335 milionů eur (9,2 miliardy korun). Oznámila to ve čtvrtek skupina Eurohold.

Ústředí ČEZ v Sofii
Zdroj: ČTK/AP Autor: Valentina Petrova

Úřad se touto záležitostí začal znovu zabývat poté, co správní soud zrušil jeho loňské rozhodnutí, které transakci zablokovalo. Společnosti ČEZ a Eurohold podepsaly dohodu o prodeji aktiv loni v červnu. Transakci teď ještě musí odsouhlasit bulharský energetický regulátor, napsala agentura Reuters.

Prodávaná aktiva zahrnují distribuční společnost, která dodává elektřinu více než dvěma milionům Bulharů, což z transakce činí politicky citlivé téma.

„Bulharská Komise pro ochranu hospodářské soutěže poskytla firmě Eurohold Bulgaria svolení k převzetí dceřiných společností skupiny ČEZ v Bulharsku,“ uvedla ve čtvrtek společnost Eurohold. Loni v říjnu přitom komise dospěla k závěru, že nově vzniklá skupina by na trzích s pojištěním a energií získala výraznou konkurenční výhodu, a transakci zablokovala.

„Víme, že bulharská Komise pro ochranu hospodářské soutěže rozhodla, ale písemné vyhotovení vlastního rozhodnutí zatím nebylo zveřejněno,“ sdělila ve čtvrtek mluvčí ČEZu Alice Horáková. „Jakmile rozhodnutí nabude právní moci, dalším naším krokem bude žádost o souhlas bulharského regulatorního úřadu (KEVR),“ dodala.