Komora: Změny v exekučním řádu sníží úspěšnost exekucí

Praha - Legislativní změny exekučního řádu, které nyní projednává sněmovna, zhorší přístup dlužníků a věřitelů k právu, sníží úspěšnost exekucí a prodlouží je. Upozornila na to prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková. Kritizované změny se týkají například přesného stanovení pořadí postupu při vykonávání exekuce, jejich natáčení a dražeb nemovitostí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) však kritiku odmítá a tvrdí, že norma bude prospěšná.

Podle návrhu budou při exekuci nejprve obstaveny bankovní účty a provedeny srážky ze mzdy. Teprve poté bude možné prodat movité a nemovité věci. „Podobná úprava se na první pohled může jevit smysluplně a v zájmu humanizace exekucí, ale ve skutečnosti výrazně poškodí dlužníky i věřitele. Průběh exekuce prodlouží až na dvojnásobek a dluh naroste o úroky. Opatření nejsilněji zasáhne nízkopříjmovou skupinu obyvatel,“ uvedla Fučíková. Řízení se pak podle ní prodraží jak na straně dlužníka, tak na straně věřitele.

„Zejména pokud se týká přesného pořadí způsbou provádění exekuce, může to vést k obstrukčnímu chování dlužníků, kteří mohou vyžadovat přesný postup způsobu provedení exekuce, a tedy i nutně prodloužení celého exekučního řízení. V konečných důsledcích to pro dlužníky může znamenat to, že celkové pohledávky se ještě zvýší o nabíhající úroky a poplatky z prodlení, a dále i náklady celé exekuce,“ dodal člen prezidia komory Jan Mlynarčík.

Změny v exekucích projednávají nejen poslanci, ale i senátoři. Horní komora posoudí, zda by manžel či manželka zadluženého měli mít větší právní ochranu. Vládní návrh počítá mimo jiné s tím, že by nezadlužený z dvojice mohl svůj majetek ochránit smlouvou nebo že by exekutor musel na jeho účtu ponechat alespoň polovinu z uložené částky. Ani to se Exekutorské komoře nelíbí. „Neinvazivní“ způsoby exekuce (uspokojení pohledávky z účtu dlužníka nebo z účtu manžela/manželky) považuje prezidentka komory Pavla Fučíková za efektivnější: „Taková exekuce může být provedena rychleji, tedy levněji.“

Exekutoři tvrdí, že když místo peněz zabaví věci, bude to nepříjemné pro dlužníka i jeho partnera. Kvůli delšímu řízení navíc dlužník zaplatí vyšší úrok. „Je spousta manželů, respektive manželek, kteří nemají přehled o tom, jak hospodaří jejich drahá polovička. V tomto může být to opatření nápomocné,“ je naopak přesvědčen ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Nová pravidla stanoví, že exekutor může zabavit movité a nemovité věci až šest měsíců po obstavení bankovních účtů. „Těch šest měsíců však znamená výrazné prodloužení doby exekučního řízení. V současné době je provádění exekuce v souladu se zásadou přiměřenosti dostatečně upraveno v exekučním řádu,“ domnívá se Mlynarčík.

Nedokáže ale odhadnout, o kolik by se celkové řízení prodražilo. Záleží totiž na tom, co konkrétně má sjednáno dlužník v smlouvách o půjčkách a úvěrech. „Zejména u nebankovních půjček hrozí to, že může dojít i ke zdvojnásobení celkové vymáhané částky. Pokud jde o období půl roku a pak následně další způsoby provedení exekuce, pak se můžeme bavit o prodloužení řízení na jeden rok a více. A to zvláště v případech, kdy dlužníci mají více než jednu exekuci,“ zdůrazňuje Mlynarčík. Z registrů vyplývá, že takových lidí velmi přibývá. „Více jak 95 procent dlužníků má více než jednu exekuci,“ dodává Mynarčík.

Ilustrační foto
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) s výtkami nesouhlasí. „Samozřejmě ten proces se nepatrně komplikuje, ale komplikuje se ve prospěch spravedlivosti,“ prohlásil Pelikán, podle něhož na přípravu komplexní novely není čas. „Jsou to každodenní tragédie. Lépe jít tou cestou dílčích změn, kdy je máme připravené a aspoň něco zlepšit,“ myslí si ministr.

Novela zavádí i povinné plošné pořizování audiovizuálního záznamu při soupisu movitých věcí. To by však podle komory bylo v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů. „Znamenalo by to zásah do práv dlužníků, do jejich soukromí a komfortu, což by mohlo vyvolávat četné kontroverze,“ upozornil viceprezident komory Vladimír Plášil. Podle Pelikána je ale tato oblast ošetřena už v současném znění zákona o ochraně osobních údajů, ke kritice tak není důvod.

Se zpřesněním nezabavitelných věcí komora problém nemá

Sněmovna by v zákoně měla také rozšířit a zpřesnit seznam věcí, které by exekutor nemohl dlužníkovi doma zabavit. Novelu občanského soudního řádu už doporučil schválit ústavně-právní výbor. Sněmovní plénum by mělo o předloze rozhodnout tento týden.

Co by neměl exekutor zabavit

Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela by jasně stanovila, že za vybavení se pokládá postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.

Exekutor by rovněž nesměl zabavit studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Ke snubním prstenům a podobným předmětům by norma přidala písemnosti osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, jež se týkají dlužníka nebo jeho rodiny. S touto konkretizací komora problém nemá.

Také Česká asociace věřitelů se ohrazuje proti některým změnám v exekučním řádu. Kromě stanovení závazného pořadí jednotlivých způsobů výkonu exekuce se konkrétně jedná o nemožnost uspokojit pohledávky do 30 000 korun nuceným prodejem nemovitosti dlužníka v případě, že v ní má hlášený trvalý pobyt.

Záměrem novely je zabránit případům, kdy kvůli relativně nízkému dluhu dochází k dražbě nemovitosti, ve které má dlužník bydliště. „Chceme dosáhnout toho, aby exekutor nejdřív neprodával nemovitost a pak nezjistil, že jsou na účtu dlužníka prostředky,“ vysvětlil předseda ústavně-právního výboru a poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

„K těmto prodejům pro bagatelní pohledávky dochází naprosto výjimečně. Protože sám prodej nemovitosti trvá minimálně rok, někdy i déle. Málokterý exekutor, když má jiné možnosti, jak pohledávku uspokojit, by šel do zdlouhavého a náročného procesu prodeje nemovitosti kvůli bagatelní pohledávce,“ namítá člen prezidia Exekutorské komory Petr Polanský.

  • Exekucí začalo po poklesu v minulých letech opět přibývat. Poslední meziroční nárůst je 16 procent. Během loňského roku bylo nařízeno skoro 830 tisíc exekucí.
  • Dlužníků je ale míň. Na jednoho neplatiče připadají v průměru 3 až 5 řízení. Průměrná vymáhaná částka činí 78 tisíc korun.
Exekuce
Zdroj: ČT24/ČTK

„Přistupovat k prodeji nemovitosti pro tzv. drobné pohledávky v situaci, kdy je možné je uspokojit z jiných majetkových hodnot dlužníka, je samozřejmě nepřiměřené a neúčelné. Vyloučit ovšem možnost dražby nemovitosti i pro případ, kdy dlužník skutečně nedisponuje žádným jiným zabavitelným majetkem než výše uvedenou nemovitostí, je vůči věřiteli krajně nespravedlivé,“ konstatoval prezident asociace věřitelů Pavel Staněk.

Opoziční ODS je přesvědčena, že tuzemský právní řád by se bez zmiňovaných úprav obešel. „Já novelu exekučního řádu v této podobě podporovat nebudu, protože ji pokládám v podstatě za úplně zbytečnou,“ říká poslanec Marek Benda. Pokud změny projdou, bude to již 39. novelizace exekučních pravidel za posledních čtrnáct let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Juchelka chce upravit superdávku. Změny mají cílit třeba na samoživitelky

Novou superdávku čekají další změny. Po schváleném odkladu pro současné příjemce podpor chce ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) představit ještě úpravy systému. Podle šéfa resortu se totiž ukázalo, že návrh nepočítal se všemi potřebnými. Mimo nově definovanou pomoc státu zůstaly třeba některé samoživitelky. Ministerstvo se ale chce zaměřit také na situaci pěstounských rodin. Celý balík opatření plánuje vláda představit do konce května.
před 23 hhodinami

Ropa zlevňuje po zprávách o novém návrhu Íránu na jednání s USA

Ceny ropy se v pátek výrazně snižují po zprávách, že Írán zaslal Spojeným státům další návrh na jednání o ukončení války. Severomořská ropa Brent kolem 16:20 SELČ vykazovala pokles o více než tři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 107 dolarů (asi 2225 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř pět procent a sestoupila pod sto dolarů za barel.
včeraAktualizovánovčera v 19:09

Začala prozatímně platit dohoda mezi EU a skupinou Mercosur

Od půlnoci začala prozatímně platit obchodní dohoda mezi Evropskou unií a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Vyjednávání o ní trvalo přes čtvrt století a Evropská komise se rozhodla využít své pravomoci začít ujednání uplatňovat, ačkoliv ho ještě neschválil Evropský parlament. Dohodu v minulosti silně kritizovali zemědělci a její uplatňování před dokončením ratifikace kritizovala například Francie.
včera v 14:49

Finsko zprovoznilo první lithiový důl v Evropě. Těženou rudu rovnou i zpracuje

Finsko uvedlo do provozu první lithiový důl na kontinentu. Závod je výjimečný i v tom, že se klíčová surovina pro současnou elektroniku na jednom místě nejen těží, ale rovnou zpracovává pro použití do baterií. Zdejší produkce má pokrýt asi desetinu současné poptávky v Evropě, která je jinak zcela závislá na dovozu.
včera v 14:13

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o stavebním zákoně

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od nového stavebního zákona slibuje, že rozhýbe stavební trh. Opozice tvrdí, že je ušitý horkou jehlou a způsobí víc škody než užitku. „Ten zákon napsali developeři, a to ještě developeři pražští. (...) Máme tady zákon, který ne, že ruší razítka, ale vypíná kontrolu veřejných zájmů. (...) Národní památkový úřad si ani nesáhne na ty chráněné zóny,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Neřešíme jenom problémy Prahy,“ oponovala poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). „To, že se snažíme, aby bylo nějakým způsobem (k dispozici) bydlení, aby se rozrůstal bytový fond a aby lidé měli kde bydlet, to je pravda. Ale to jen jedna z drobných věcí, jsou tam (ve stavebním zákoně) i další,“ dodala.
včera v 13:50

Potřebujeme naučit mladé lidi jezdit veřejnou dopravou, míní Bednárik

Potřebujeme mladé lidi naučit jezdit veřejnou dopravou, řekl ve čtvrtečním Interview ČT24 ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v souvislosti s avizovanými slevami na jízdné od nového roku. Podle něj nejde o rozhazování peněz. Lidé bez těchto opatření budou jezdit častěji autem a spotřebovávat více paliva, míní. Vyjádřil se i k rozestavěným dálnicím. Prioritou je dle ministra dostavět dálnici D35. Pořad moderoval Jiří Václavek.
včera v 07:00

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
30. 4. 2026
Načítání...