„Je to udělané chytře,“ říká o DPH u piva poslanec Volný. Skopeček má tři sazby za chaotické

Změna sazeb DPH u piva plní sliby ANO a pomáhá menším hospodám, věří místopředseda rozpočtového výboru Jan Volný (ANO). Další místopředseda sněmovního výboru Jan Skopeček (ODS) ale považuje situaci za chaotickou a nevidí důvod, aby stejné pivo v různých zařízeních bylo zdaněno odlišně. O zdanění piva, digitální dani a nezaměstnanosti diskutovali poslanci v Událostech, komentářích.

Video Události, komentáře
video

Poslanci Volný a Skopeček o daních a nezaměstnanosti

Chystané změny v DPH u piva splňují sliby v programovém prohlášení hnutí ANO, věří Volný. „Je to chytře udělané, prospěje to menším restauracím,“ dodává a zdůrazňuje, že cílem změn není zlevnit pivo pro zákazníky, ale dát prostor hostinským, aby se mohli rozhodnout mezi vyšší marží a rozdělením se se zákazníky.

Skopeček považuje současnou situaci za chaotickou a apeluje na ANO, aby si nejdříve ujasnilo, co má být výsledkem navrhovaných změn. „Pamatujeme si Andreje Babiše, jak držel transparent, na kterém bylo 'levnější pivo'. A ministryně Alena Schillerová ze stejného hnutí mluví o tom, že zlevnění piva nebylo cílem,“ podotýká opoziční poslanec.

„Právě proto je to formou snížení DPH, aby si hostinský mohl vybrat, jestli to promítne svým zákazníkům, nebo ne,“ objasňuje Volný. Podle poslance zákazníkovi nezáleží na tom, kolik z ceny piva tvoří DPH. Skopeček ale namítá, že je nesmysl, aby stejné pivo v restauraci a ve stánku o kus dál mělo daň z přidané hodnoty odlišnou.

Volný to zdůvodňuje nutným kompromisem. „Vy jste sami volali, abychom malým hospodám, které nevaří a nemají zisky z obědových menu, zlevnili DPH na pivo. My jsme to udělali a najednou je zle,“ konstatuje. Podle Skopečka v první řadě nemělo ANO uvalovat na malé podniky EET. Kdyby to neudělalo, nemuselo by nyní šachovat se sazbami DPH.

Proti spojené Evropě to USA budou mít složité, míní Volný 

Řeč přišla také na digitální daň, která má mířit na velké nadnárodní společnosti, například technologické giganty jako Facebook, Google či Amazon.

Skopeček je k dani velmi opatrný. „Rozumím tomu, že je tu na jedné straně snaha vytvářet rovné prostředí pro naše menší firmy, daleko menší než Facebook, Amazon nebo tyto velké korporace. Není možné, aby naši platili dramaticky vyšší daně, na tom se asi shodneme všichni,“ připouští. Obává se ale, že by opatření mohlo vyvolat odvetu USA, a v důsledku by poškodilo české exportéry.

Volný zůstává optimistou. Zásadní podle něj je, aby OECD dokončilo společnou strategii: „Proti Evropě jako takové by se Spojeným státům špatně pracovalo,“ věří a dodává, že ani americký prezident nenajde odvahu se proti digitální dani silně postavit. Po zdanění nadnárodních digitálních firem je podle Volného poptávka napříč Poslaneckou sněmovnou a diskutovat se bude pouze o výši.

Sedmiprocentní sazba, kterou navrhuje ministryně financí, je podle Skopečka nesmyslně vysoká. ODS prý bude požadovat, aby v případě zavedení nové daně ministerstvo financí zrušilo některou daň stávající. Zdanění firem jako Facebook se totiž podle něj promítne i v tuzemsku a pocítí ho i čeští občané.

Vysoké nezaměstnanosti se Skopeček s Volným neobávají

Hosté Událostí, komentářů komentovali také pondělní čísla o nezaměstnanosti v Česku. Ta stoupla, pořád se ale drží nízko. Volný věří, že tento trend bude ještě nějaký čas trvat. „Minimálně do konce letošního roku,“ míní.

Zhoršení situace na trhu práce neočekává ani Skopeček. Zdůrazňuje, že když firmy nebudou potřebovat tolik hodin práce, těmi prvními, kdo přijdou o místa, budou agenturní zaměstnanci a zaměstnanci ze zahraničí. Nízká nezaměstnanost bude nadále nahrávat zaměstnancům, například v tlaku na vyšší mzdy, soudí poslanec ODS.

Nezaměstnanost v krajích v lednu 2020
Zdroj: ČT24

Ochlazení je podle něj ovšem nevyhnutelné. Zvýšení úrokových sazeb, ke kterému se uchýlila Česká národní banka, je přípravou pro tyto krizovější chvíle, usuzuje Skopeček. Opatření ale podle něj mělo přijít dříve, než průmysl začal mířit do recese. Zároveň opoziční politik vyčítá vládě, že nejedná podobně jako centrální banka a nevytváří rezervy na horší časy.

S tím nesouhlasí Volný: „Naše veřejné finance jsou jedny z nejlepších v Evropě. Udělalo se dobře, že se investovalo do investic, do spotřeby obyvatel, do důchodů a platů učitelů,“ je přesvědčen.