Pilsen Steel propustí pět stovek zaměstnanců

2 minuty
Události: Situace v Pilsen Steel
Zdroj: ČT24

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou v konkurzu a od loňského ledna nevyrábějí, propustí 500 zaměstnanců. Potvrdila to i předsedkyně odborů společnosti Ivanka Smolková. Ve firmě tak zůstane zhruba 50 lidí. Insolvenční správce Jaroslav Brož v prosinci řekl, že podnik má koupit strategický výrobní partner z oboru. Podle Smolkové Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera, Brož to ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.

„Jde o 477 lidí, ve firmě jich zůstane 47, z toho jediný člověk z výroby a zbytek z administrativy,“ řekla Smolková. Podle ní dostanou výpovědi po 20. lednu, protože musí uběhnout 30denní lhůta pro nahlášení hromadného propouštění.

Ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný řekl, že koncem minulého roku obdržel oznámení podniku o hromadném propouštění a potvrdil čísla uvedená Smolkovou. Podle obou souvisí propouštění s novým majitelem podniku. Z podniku lidé odejdou 31. března.

„Insolvenční správce rozhodl o organizační změně, kterou oznámil úřadu práce, tak aby mohlo dojít po uplynutí zákonné lhůty k hromadnému propouštění. S odbory jsme to projednali,“ řekl Brož. Počet propouštěných potvrdil, podle něj se odvíjí od potřeb kupujícího. „Komplexně nejvýhodnější nabídka byla taková, že je zájem pouze o část zaměstnanců, ne o všechny,“ uvedl. Dodal, že z poptávky všech uchazečů bylo zřejmé, že by hromadné propouštění stejně nastalo.

Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera, uvedla Smolková

Smolková uvedla, že Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera. Podle webových stránek podniká ve výrobě oceli, nemovitostech a ekologii, má ocelárny Lech u Augsburgu a v maďarském Ózdu a s více než 1000 zaměstnanci produkuje kolem 1,5 milionu tun oceli.

„Nebudu to ani potvrzovat, ani vyvracet. Nebudu se vyjadřovat k tomu, koho jsme vybrali,“ řekl Brož. Uvedl ale, že jde o firmu ze stejného sektoru. „Pokud poptávka na trhu bude, tak kupující, kterého jsme vybrali, je schopný to (podnik) znovu nějakým způsobem v rámci své obchodní strategie kultivovat,“ řekl.

„Nejsem už přesvědčená, že jde o koupi podniku, ale o rozprodej. Není to žádný zachránce,“ uvedla. Podle ní je podivné, že na seznamu lidí, kteří mají zůstat, nejsou zaměstnanci z výroby. Odbory se na výběru lidí nepodílely. Podle Brože nejde o rozprodej, ale o prodej celé firmy. Zájemce si vybral jen část zaměstnanců. „A je plně v jeho kompetenci a v rámci jeho obchodní strategie, kdy, jak a kterou část bude provozovat,“  řekl.

Smolková už se snažila informaci o propouštění zaměstnancům zprostředkovat. „Protože mi přijde naprosto nefér, že jim zaměstnavatel pouze vnitřním informačním systémem ve firmě oznámil, že se odstávka od 2. ledna prodlužuje (firma nevyrábí od loňského ledna) a že jsou doma za 60 procent mzdy. Není v co doufat,“ uvedla. Je skeptická k tomu, že by lidé dostali dlužné peníze. Kolektivní smlouva mezi vedením podniku a odbory přestala platit letos 1. ledna. Zaměstnanci dostali naposledy zhruba 60 procent srpnové výplaty.

Podle Brože zaměstnanci nějaké peníze dostanou, ale rozhodně ne všechno, protože je to dáno výší pohledávek za podnikem a výtěžkem ze zpeněžení majetku. „Jejich pracovněprávní nároky evidujeme, a ty budou uspokojené, ale teď nedokážu říct, z jaké části,“ uvedl. Bude s nimi jednat o výpovědi ze strany zaměstnavatele, o dohodě nebo o okamžitém zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacených mezd.

Podle úřadu práce většina lidí z Pilsen Steel, který už přes rok nevyrábí a lidé dostávali jen část mzdy, někde pracuje. Na úřad práce tak často ani nepřijdou a zůstanou v současném zaměstnání. „Pro ty, co se k nám přijdou zaevidovat, tak vzhledem k tomu, že pořád máme hodně volných míst, tak ta šance získat práci tady je, ale záleží na detailech,“ uvedl Novotný. Výpovědní doba bude od 1. února do 31. března. Nezaměstnanost v Plzeňském kraji v listopadu stagnovala na dvou procentech.

Věřitelský výbor a správce vybrali 4. prosince kupce podniku. Jeho jméno tehdy neuvedli, ani kupní cenu, která byla údajně nejvyšší z pěti nabídek. „Jsme ve finalizaci kontraktačního procesu,“ řekl v pátek Brož.

Do insolvenčního řízení, které začalo loni 19. června, se přihlásilo 87 věřitelů, kterým podnik údajně dluží 9,4 miliardy korun. Insolvenční správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy korun včetně pohledávek tří největších věřitelů – ruských bank Vněšekonombanka, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky.

Ruské banky přihlásily u soudu miliardové pohledávky za Pilsen Steel, ale správce uznal jen malou část. O zbytek se soudí v incidenčních sporech. Ani jedna nemá zástupce ve věřitelském výboru, v němž je finanční úřad, Česká správa sociálního zabezpečení a Plzeňská teplárenská. Zajištěného majetku firmy je většina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
24. 5. 2025

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025

Europarlament schválil zvýšení cel na hnojiva a další produkty z Ruska a Běloruska

Europoslanci ve čtvrtek schválili zvýšení cel na hnojiva a některé zemědělské produkty importované z Ruska a Běloruska s cílem snížit závislost Evropské unie na těchto dovozech. Cla na některá dusíkatá hnojiva se během tří let zvýší z 6,5 procenta na částku odpovídající přibližně sto procentům, což je úroveň, která fakticky zastaví obchod, poznamenala agentura Reuters.
22. 5. 2025

Příjmy státu od ukrajinských uprchlíků stále rostou

V rámci pomoci Ukrajincům pokračuje růst příjmů a klesají výdaje, vyplývá z dat ministerstva práce a sociálních věcí. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatili na odvodech 6,9 miliardy korun. Stát na jejich humanitární dávky, ubytování, zdravotní péči, vzdělávání a další podporu vydal 3,8 miliardy korun. Počet pracovníků se zvyšuje, příjemců dávek naopak ubývá, řekl šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
21. 5. 2025

KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům

Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost na soudní opatření, které zablokovalo podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Chce se tím bránit vzniku škod, které mohou firmě vzniknout. Věc bude projednávána s ohledem na její povahu a význam prioritně, uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který napadené rozhodnutí vydal, kasační stížnost podávat nebude.
21. 5. 2025Aktualizováno21. 5. 2025

EDU II podala kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) podala kasační stížnost proti soudnímu opatření, které zablokovalo podpis finální smlouvy o stavbě nových jaderných bloků. Soud podle ní nesprávně posoudil veřejný zájem na projektu. Případem se nyní bude zabývat Nejvyšší správní soud. Společnost KHNP, která loni v jaderném tendru uspěla, zatím podepsala se zástupci českých firem pouze smlouvy o budoucí spolupráci, kasační stížnost proti opatření chystá také.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025

Korejci podají kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan

Jihokorejská společnost KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, zjistila ČT. Soud vydal předběžné opatření, kterým zakázal podepsat smlouvu na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Současná situace může podle firmy způsobit značné škody českým národním zájmům i jí jako společnosti. Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu již podala společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má celý jaderný tendr na starosti.
19. 5. 2025Aktualizováno19. 5. 2025
Načítání...