Pilsen Steel propustí pět stovek zaměstnanců

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou v konkurzu a od loňského ledna nevyrábějí, propustí 500 zaměstnanců. Potvrdila to i předsedkyně odborů společnosti Ivanka Smolková. Ve firmě tak zůstane zhruba 50 lidí. Insolvenční správce Jaroslav Brož v prosinci řekl, že podnik má koupit strategický výrobní partner z oboru. Podle Smolkové Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera, Brož to ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Video Události
video

Události: Situace v Pilsen Steel

„Jde o 477 lidí, ve firmě jich zůstane 47, z toho jediný člověk z výroby a zbytek z administrativy,“ řekla Smolková. Podle ní dostanou výpovědi po 20. lednu, protože musí uběhnout 30denní lhůta pro nahlášení hromadného propouštění.

Ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný řekl, že koncem minulého roku obdržel oznámení podniku o hromadném propouštění a potvrdil čísla uvedená Smolkovou. Podle obou souvisí propouštění s novým majitelem podniku. Z podniku lidé odejdou 31. března.

„Insolvenční správce rozhodl o organizační změně, kterou oznámil úřadu práce, tak aby mohlo dojít po uplynutí zákonné lhůty k hromadnému propouštění. S odbory jsme to projednali,“ řekl Brož. Počet propouštěných potvrdil, podle něj se odvíjí od potřeb kupujícího. „Komplexně nejvýhodnější nabídka byla taková, že je zájem pouze o část zaměstnanců, ne o všechny,“ uvedl. Dodal, že z poptávky všech uchazečů bylo zřejmé, že by hromadné propouštění stejně nastalo.

Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera, uvedla Smolková

Smolková uvedla, že Pilsen Steel kupuje německá skupina Maxe Aichera. Podle webových stránek podniká ve výrobě oceli, nemovitostech a ekologii, má ocelárny Lech u Augsburgu a v maďarském Ózdu a s více než 1000 zaměstnanci produkuje kolem 1,5 milionu tun oceli.

„Nebudu to ani potvrzovat, ani vyvracet. Nebudu se vyjadřovat k tomu, koho jsme vybrali,“ řekl Brož. Uvedl ale, že jde o firmu ze stejného sektoru. „Pokud poptávka na trhu bude, tak kupující, kterého jsme vybrali, je schopný to (podnik) znovu nějakým způsobem v rámci své obchodní strategie kultivovat,“ řekl.

„Nejsem už přesvědčená, že jde o koupi podniku, ale o rozprodej. Není to žádný zachránce,“ uvedla. Podle ní je podivné, že na seznamu lidí, kteří mají zůstat, nejsou zaměstnanci z výroby. Odbory se na výběru lidí nepodílely. Podle Brože nejde o rozprodej, ale o prodej celé firmy. Zájemce si vybral jen část zaměstnanců. „A je plně v jeho kompetenci a v rámci jeho obchodní strategie, kdy, jak a kterou část bude provozovat,“  řekl.

Smolková už se snažila informaci o propouštění zaměstnancům zprostředkovat. „Protože mi přijde naprosto nefér, že jim zaměstnavatel pouze vnitřním informačním systémem ve firmě oznámil, že se odstávka od 2. ledna prodlužuje (firma nevyrábí od loňského ledna) a že jsou doma za 60 procent mzdy. Není v co doufat,“ uvedla. Je skeptická k tomu, že by lidé dostali dlužné peníze. Kolektivní smlouva mezi vedením podniku a odbory přestala platit letos 1. ledna. Zaměstnanci dostali naposledy zhruba 60 procent srpnové výplaty.

Podle Brože zaměstnanci nějaké peníze dostanou, ale rozhodně ne všechno, protože je to dáno výší pohledávek za podnikem a výtěžkem ze zpeněžení majetku. „Jejich pracovněprávní nároky evidujeme, a ty budou uspokojené, ale teď nedokážu říct, z jaké části,“ uvedl. Bude s nimi jednat o výpovědi ze strany zaměstnavatele, o dohodě nebo o okamžitém zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacených mezd.

Podle úřadu práce většina lidí z Pilsen Steel, který už přes rok nevyrábí a lidé dostávali jen část mzdy, někde pracuje. Na úřad práce tak často ani nepřijdou a zůstanou v současném zaměstnání. „Pro ty, co se k nám přijdou zaevidovat, tak vzhledem k tomu, že pořád máme hodně volných míst, tak ta šance získat práci tady je, ale záleží na detailech,“ uvedl Novotný. Výpovědní doba bude od 1. února do 31. března. Nezaměstnanost v Plzeňském kraji v listopadu stagnovala na dvou procentech.

Věřitelský výbor a správce vybrali 4. prosince kupce podniku. Jeho jméno tehdy neuvedli, ani kupní cenu, která byla údajně nejvyšší z pěti nabídek. „Jsme ve finalizaci kontraktačního procesu,“ řekl v pátek Brož.

Do insolvenčního řízení, které začalo loni 19. června, se přihlásilo 87 věřitelů, kterým podnik údajně dluží 9,4 miliardy korun. Insolvenční správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy korun včetně pohledávek tří největších věřitelů – ruských bank Vněšekonombanka, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky.

Ruské banky přihlásily u soudu miliardové pohledávky za Pilsen Steel, ale správce uznal jen malou část. O zbytek se soudí v incidenčních sporech. Ani jedna nemá zástupce ve věřitelském výboru, v němž je finanční úřad, Česká správa sociálního zabezpečení a Plzeňská teplárenská. Zajištěného majetku firmy je většina.