Škoda Transportation vyrobí tramvaje pro Bonn. Čtvrt století by měla exkluzivně dodávat i náhradní díly

Skupina Škoda Transportation dodá do Bonnu 26 tramvají ForCity Smart. Kontrakt zahrnuje opci na dalších dvanáct vozů. Součástí jsou exkluzivní dodávky náhradních dílů po dobu 25 let. Výše zakázky tak může dosáhnout téměř čtyř miliard korun, první tramvaje budou v Bonnu v roce 2022.

Každá tramvaj o délce 30 metrů pojme na 180 cestujících a je obousměrná, tříčlánková a nízkopodlažní s otočnými podvozky. „Komfortní provoz pak umožňuje plná adheze vozidel, která například zajišťuje spolehlivé jízdní vlastnosti i při nepříznivém počasí,“ uvedl mluvčí firmy Michal Tobrman.

V interiéru budou k dispozici dva velké prostory například pro invalidní vozíky, dětské kočárky a jízdní kola. Vozy nabídnou i informační systém s obrazovkami a panely. V tramvajích bude také kamerový systém k zajištění bezpečnosti provozu a zamezení vandalismu.

Generální ředitelka Dopravního podniku Bonn Anja Wenmakersová v tiskové zprávě uvedla, že firma zvyšuje kapacitu. „Díky tomu můžeme optimalizovat náš vozový park, zlepšit kvalitu služeb a zvýšit pohodlí a komfort pro cestující,“ řekla. Podle výkonného ředitele Hansjörga Spielhoffa zajistí nová smlouva výrazné snížení nákladů na údržbu a zvýší spolehlivost vozů na městských tramvajových linkách.

Tramvaje české výroby v Německu

Škoda Transportation už vyrábí pro Německo osmdesát nových moderních tramvají, které budou jezdit mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg. Plzeňské strojírny tam předloni v červnu zvítězily v tendru dopravního podniku Rhein-Neckar-Verkehr. Vozy budou dodány v letech 2021 až 2027. Součástí je opce na dalších 34 tramvají, celková hodnota kontraktu včetně opce činí téměř deset miliard korun.

Před několika týdny zahájily v Chemnitzu provoz s cestujícími první dvě moderní tramvaje ForCity, kam jich plzeňské strojírny dodají 14 za zhruba 950 milionů korun. Další moderní tramvaje ForCity jsou už v provozu v Schöneiche.