Levná ropa: Rusko trápí, motoristé to neregistrují

Praha – Cena ropy na světových trzích se od června 2014 snižuje. V polovině listopadu byla na čtyřletém minimu 76,76 dolaru za barel. Analytici očekávají, že pokud se země OPEC nedohodnou na snížení produkce, spadne cena až na 60 dolarů za barel. Motoristé na českých silnicích však stěží zaznamenávají zlevnění. Pro ruské ministerstvo financí to přitom představuje větší ztrátu než západní sankce.

Třicetiprocentní propad ceny severomořské ropy Brent se skoro neodráží na cenách pohonných hmot na českých pumpách. Důvodů to má několik. Jednak pumpaři neprodávají surovou ropu, jednak základní cenu notně zvyšuje vliv daní, devizového kurzu nebo marže. „Kromě samotné ceny ropy Brent, respektive velkoobchodních cen pohonných hmot, vstupuje do výpočtu kurz koruny vůči dolaru a v těchto měsících je koruna slabší,“ řekl analytik ČSOB Petr Báča.

Cenu litru suroviny zhruba zdvojnásobí daň spotřební, dál ji zvýší daň z přidané hodnoty ve výši 21 procent a obvyklá marže kolem dvou korun. Konečná cena se tak může změnou ceny suroviny, jak ji sledujeme ve světě, pozměnit jen mírně. Prodavače benzinu či nafty navíc limitují i nasmlouvané kontrakty.

  • „Rusko musí dělat reformy, nemůže dál vysávat celé národní bohatství do rukou několika málo oligarchů a Putin se bude muset rozmyslet, jestli se pustí do skutečně významných reforem, které budou nutně demokratizující, nebo jestli bude dál hrát velice tenkou hru a růst velice rozdělné společnosti,“ říká ekonom Tomáš Sedláček.

„Zasedání OPECu, které se plánuje na tento čtvrtek, bude po dlouhé době napínavé. Ta minulá zasedání probíhala automaticky, nebylo, o čem se bavit. Každý těžil, co se dalo. V současnosti, kdy poptávka po ropě neroste tak rychle jako dříve a produkce roste dost razantně, tak (zasedání OPECu) bude zajímavé,“ řekl Petr Báča z ČSOB.

V jiném kontextu je cena ropy problém. Ruský ministr financí Anton Siluanov dnes oznámil, že ztráty způsobené poklesem cen ropy odhadují na 90 až 100 miliard dolarů. Tento finanční propad porovnal s vlivem západních sankcí namířených proti Rusku, které mají ruské hospodářství stát 40 miliard dolarů ročně. Analytik Báča myslí, že na běžném životě tamních lidí se finanční ztráty teprve začnou projevovat.

Ruská vláda má podle ministra energetiky Alexandra Novaka rovněž jednat o snížení produkce ropy s cílem stabilizace ceny. Podle dnešní zprávy listu Kommersant by Moskva mohla redukovat těžbu o zhruba 15 milionů tun ročně (300 000 barelů denně). Zároveň však v televizním rozhovoru pro státní televizi Rossija 24 ministr Novak uvedl, že by mohli ponechat produkci ropy beze změny. Analytik Báča ale uvedl, že tři sta tisíc barelů by nemělo velký dopad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 9 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 14 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 17 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...