Důchodci mají potíže s rostoucími nájmy. Rada seniorů žádá po státu úpravu dávek na bydlení

Rada seniorů a Sdružení nájemníků žádají změnu dávek na bydlení tak, aby více zohledňovaly výši nájmů v jednotlivých místech republiky. Organizace poukazují na to, že lidé důchodového věku často nezvládají ani s příspěvkem od státu rostoucí nájemné ve městech platit a zbývá jim na život jen malá částka.

Video Studio ČT24
video

Brífink Rady seniorů ke krizi nájemního bydlení

Podle šéfů rady Zdeňka Pernese a sdružení Milana Taraby by „krizi seniorského bydlení“ pomohly řešit zákon o dostupném bydlení, výstavba nájemních bytů i cenové mapy nájemného.

„Do naší poradny chodí paní z Prahy 10, které je 84 let. Poprvé nás navštívila v roce 2007, kdy jí zemřel manžel. Tehdy jí z důchodu ve výši 7706 korun po zaplacení sedmdesátimetrového bytu zbyly asi čtyři tisíce korun. Byt musela kvůli zvyšování nájmu opustit. Teď žije v bytě 29 metrů čtverečních a platí nájemné 12 700 korun a služby 2500 korun,“ popsal jeden z případů Taraba.

Dodal, že řada seniorů a seniorek se kvůli nákladům stěhuje z měst do svých chat, kde ale mívají často nevyhovující podmínky, chybí teplá voda či topení.

Video Studio ČT24
video

Aleš Juchelka (za ANO) o nájemním bydlení seniorů

Problémem je situace hlavně ve velkých městech

V Česku se vyplácejí dvě dávky na bydlení. Na příspěvek mohou dosáhnout lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Podpora se vypočítá podle normativů, které stanovuje vláda. Doplatek má dorovnat výdaje za byt lidem s malým příjmem tak, aby jim zbylo na živobytí. 

Podle rady jsou normativy nízké a samotným seniorům a seniorkám náklady na byt nedorovnají, a to zvlášť v Praze, Brně a dalších větších městech.

Z důchodu seniorům zbývá denně třeba jen stokoruna, upozornil Pernes. Podle něj by dávka měla zohledňovat i nájmy v centru či na okraji města a využívat by se měly cenové mapy. Ty ministerstva práce a místního rozvoje zatím ale stále nemají.

Video Studio ČT24
video

Olga Richterová (Piráti) o nájemním bydlení seniorů

Resort práce navrhl nahrazení dvou dávek na bydlení novým přídavkem. Doplatek by se zrušil, příspěvek by se přejmenoval a jeho vyplácení by se zpřísnilo.

Rada věří, že by přenastavená dávka lépe zohlednila situaci seniorů. Se zpřísněním pro ně ale nesouhlasí. Podle rady a sdružení by situaci pomohl řešit i zákon o dostupném bydlení a výstavba nájemních bytů. „Chybí jich tisíce, pokud by byly na trhu, tak by obrovský převis poptávky nad nabídkou neexistoval a ceny by klesly,“ řekl Pernes.