Microsoft předstihl Apple a je největší firmou světa. V žebříčku poprvé zabodovali i Saúdové

Největší firmou světa je Microsoft, který po sedmi letech sesadil z první pozice Apple. Tržní kapitalizace Microsoftu dosahuje 905 miliard dolarů, Apple zaostává o devět miliard. V čele žebříčku dominují americké technologické firmy, v první šestce je i Amazon, Alphabet a Facebook. Mezi ně se dokázala vklínit pouze Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta na pátém místě. Vyplývá to z žebříčku PwC Global Top 100. I ve zbytku žebříčku dominují americké firmy, vůbec poprvé se mezi první stovku dostala i firma ze Saúdské Arábie.

„Nejnovější čtvrtletní výsledky Microsoftu pozitivně překvapily a největší zásluhu na tom mají cloudové služby pro firmy a domácnosti. Microsoft v téhle sféře mohutně roste a na svých výkonných počítačích skladuje ohromná množství dat pro firmy a domácnosti z celého světa. A nechává si za to dobře zaplatit. Tržby v tomto segmentu činí za uplynulé čtvrtletí přes jedenáct miliard dolarů. Microsoftu se ale daří i v případě dalších produktů,“ komentuje žebříček hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Největší zhodnocení za posledních deset let zaznamenal Amazon, který je v očích burzovních investorů nyní o 843 miliard cennější. V relativním srovnání zvítězil Netflix, který se stihl zhodnotit o 6081 procent. Žebříček se za deset let obměnil téměř z poloviny, když se v něm udrželo 53 firem.

Většina ze stovky největších společností pochází z USA. Sídlo jich tam má celkem 54 a na celkové tržní kapitalizaci se podílí dokonce ze 63 procent. Naopak ohodnocení evropských i čínských firem zastoupených v žebříčku se snížilo o pět, respektive čtyři procenta. Poprvé se v žebříčku objevila firma ze Saúdské Arábie a návrat zaznamenala i Indie, která má nyní mezi stovkou největších dokonce dva podniky. Česká společnost v žebříčku není. 

„Dominanci Spojených států má na svědomí zejména rostoucí síla prvních čtyř umístěných hráčů, kteří každoročně zvyšují svůj náskok před zbytkem žebříčku,“ uvedl expert z poradenského oddělení PwC ČR Antonín Koukolík.

„To je způsobeno zejména jejich schopností inovovat a přinášet zákazníkům nové služby a produkty. Americké firmy dominují žebříčku dlouhodobě díky tradici akciových trhů a velikosti americké ekonomiky. Velikost a vyspělost národního trhu také usnadňuje přechod americké společnosti z lokální na globální úroveň. Určitě ale dále porostou v žebříčku i společnosti z Číny, jako například Alibaba,“ dodal Koukolík.

Sto největších dosahuje hodnoty 21 bilionů

Technologické firmy se postaraly o 27 procent celkové tržní kapitalizace žebříčku. Výrazný meziroční růst (o 15 procent) zaznamenaly největší podniky z oblasti zdravotnictví a telekomunikací. Naopak o tři procenta pokleslo ohodnocení společností z finančního sektoru.

Souhrnná tržní kapitalizace stovky největších firem světa se v roce 2019 dostala na rekordní hodnotu 21 bilionů dolarů, což meziročně znamená pětiprocentní nárůst. Zároveň je to ale zpomalení proti předchozímu desetiprocentnímu růstu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 41 mminutami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025
Načítání...