Microsoft předstihl Apple a je největší firmou světa. V žebříčku poprvé zabodovali i Saúdové

Největší firmou světa je Microsoft, který po sedmi letech sesadil z první pozice Apple. Tržní kapitalizace Microsoftu dosahuje 905 miliard dolarů, Apple zaostává o devět miliard. V čele žebříčku dominují americké technologické firmy, v první šestce je i Amazon, Alphabet a Facebook. Mezi ně se dokázala vklínit pouze Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta na pátém místě. Vyplývá to z žebříčku PwC Global Top 100. I ve zbytku žebříčku dominují americké firmy, vůbec poprvé se mezi první stovku dostala i firma ze Saúdské Arábie.

„Nejnovější čtvrtletní výsledky Microsoftu pozitivně překvapily a největší zásluhu na tom mají cloudové služby pro firmy a domácnosti. Microsoft v téhle sféře mohutně roste a na svých výkonných počítačích skladuje ohromná množství dat pro firmy a domácnosti z celého světa. A nechává si za to dobře zaplatit. Tržby v tomto segmentu činí za uplynulé čtvrtletí přes jedenáct miliard dolarů. Microsoftu se ale daří i v případě dalších produktů,“ komentuje žebříček hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Největší zhodnocení za posledních deset let zaznamenal Amazon, který je v očích burzovních investorů nyní o 843 miliard cennější. V relativním srovnání zvítězil Netflix, který se stihl zhodnotit o 6081 procent. Žebříček se za deset let obměnil téměř z poloviny, když se v něm udrželo 53 firem.

Většina ze stovky největších společností pochází z USA. Sídlo jich tam má celkem 54 a na celkové tržní kapitalizaci se podílí dokonce ze 63 procent. Naopak ohodnocení evropských i čínských firem zastoupených v žebříčku se snížilo o pět, respektive čtyři procenta. Poprvé se v žebříčku objevila firma ze Saúdské Arábie a návrat zaznamenala i Indie, která má nyní mezi stovkou největších dokonce dva podniky. Česká společnost v žebříčku není. 

„Dominanci Spojených států má na svědomí zejména rostoucí síla prvních čtyř umístěných hráčů, kteří každoročně zvyšují svůj náskok před zbytkem žebříčku,“ uvedl expert z poradenského oddělení PwC ČR Antonín Koukolík.

„To je způsobeno zejména jejich schopností inovovat a přinášet zákazníkům nové služby a produkty. Americké firmy dominují žebříčku dlouhodobě díky tradici akciových trhů a velikosti americké ekonomiky. Velikost a vyspělost národního trhu také usnadňuje přechod americké společnosti z lokální na globální úroveň. Určitě ale dále porostou v žebříčku i společnosti z Číny, jako například Alibaba,“ dodal Koukolík.

Sto největších dosahuje hodnoty 21 bilionů

Technologické firmy se postaraly o 27 procent celkové tržní kapitalizace žebříčku. Výrazný meziroční růst (o 15 procent) zaznamenaly největší podniky z oblasti zdravotnictví a telekomunikací. Naopak o tři procenta pokleslo ohodnocení společností z finančního sektoru.

Souhrnná tržní kapitalizace stovky největších firem světa se v roce 2019 dostala na rekordní hodnotu 21 bilionů dolarů, což meziročně znamená pětiprocentní nárůst. Zároveň je to ale zpomalení proti předchozímu desetiprocentnímu růstu.