Při směně peněz jsou lidé víc chráněni. Při výběru z bankomatů v cizině pozor na zrádné DCC

7 minut
Události: Čtvrt roku od platnosti novely o směnárenské činnosti
Zdroj: ČT24

Čtvrt roku po fungování novely zákona o směnárnách je jasné, že zákon má dopad i na banky. Přísnější pravidla jsou pro některé nevýhodná, a tak omezují možnost vyměnit si u nich koruny za cizí měnu. Ruší se i některé směnárny.

Od nabídky směnárenských služeb ustoupily například ČSOB, Volksbank nebo Raiffeisenbank. Důvodem byl nejen nižší zájem v posledních letech, někde i o desítky procent. „Jedním z těch důvodů bylo opravdu zavedení nových pravidel. Po provedené analýze jsme zjistili, že náklady by byly příliš vysoké. Zároveň šlo o to, že o službu byl minimální zájem,“ uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. 

Česká spořitelna zatím nabízí možnost směny na 200 pobočkách z celkových pěti stovek. „Sledujeme vývoj na trhu a podle toho se rozhodneme, zda budeme počet snižovat,“ uvedl mluvčí banky Lukáš Kropík.

Zatímco před zavedením přísnějších pravidel bylo směnárenských provozoven v Česku výrazně přes tisíc, teď jejich počet klesl pod osm set.

  • Od dubna je zákaz uvádět víc kurzových lístků, například s tzv. VIP kurzy. Možné už nejsou ani dodatečné poplatky za směnu, provozovatel je musí započítat přímo do kurzu.
  • Naopak přibyla povinnost uvádět přehledně kurzy tak, aby bylo jasné, za kolik zákazník nakupuje a prodává, a to i v angličtině. Povinný je také nový transakční doklad a možnost do tří hodin výměnu peněz stornovat.

Výměně peněz v zahraničí se turisti mohou vyhnout použitím platební karty. Jen loni Češi uskutečnili 180 milionů výběrů z bankomatů, z toho čtyři miliony právě za hranicemi. Z bankomatů přitom vyzvedli přes 770 miliard korun, z toho 18 miliard v cizině.

Pro výběry v zahraničí platí stejná bezpečností pravidla jako v Česku. Tedy vybírat na přehledných, známých místech, z neporušených bankomatů. Tím klienti sníží riziko okopírování platební karty a jejího zneužití. Nutné je taky před cestou zkontrolovat denní limit výběrů, zjistit kurz měny v dané zemi a poplatky za výběry u vlastní banky.

Jaké chytáky skrývají bankomaty

Při samotném výběru je nejdůležitější sledovat, jestli bankomat nabízí službu DCC – tedy dynamickou konverzi měn. Při ní jsou dvě možnosti: výběr částky v eurech nebo v přepočtu na české koruny. Za to, že banka strhne částku v korunách, ale klienti zaplatí provozovateli bankomatu. Často nebankovní společnosti.

„Většina Čechů na to klikne a potom se nestačí divit, když za tuto službu má zúčtovaný další poplatek. Tam záleží, kdo ten bankomat nebo bankomatovou síť provozuje, takže může to v přepočtu být 200 nebo až 400 korun. To už samozřejmě jsou peníze, které vám zbytečně prodraží transakci,“ uvedl výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Román Kotlán. 

Možnost konverze měny nabízí stále víc bankomatů. V tuzemsku i za hranicemi. O poplatku se ale klient nemusí dozvědět hned z obrazovky, někdo to zjistí až při návratu domů.

Vybíráme na Slovensku a ve Francii

Dva zahraniční zpravodajové ČT si vyzkoušeli výběr z bankomatů v některých zemích. Na Slovensku při výběru 50 eur z českého účtu nabídl bankomat možnost konverze. V tomto případě se z účtu strhne 1355 korun. Pokud konverzi odmítneme, ke zmíněným padesáti eurům se přidá ještě poplatek 2,50 eura. Dohromady tak transakce stojí 1344 korun. Rozdíl je v tomto případě minimální. 

Z bankomatu v okolí Paříže nebylo – při výběru 50 eur – možné během transakce vyčíst, jaký je kurz ani výši poplatku, který si banka strhne. Tuto informaci se zpravodaj nedozvěděl ani z vydaného dokladu. Naopak pokud si něco kupoval v obchodech a platil českou kartou, tak je to vždy bez poplatků. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 6 hhodinami

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
před 15 hhodinami

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
před 15 hhodinami

Inspekce může pokutovat firmy, které zaměstnancům zakazují mluvit o mzdách

Zaměstnanci už téměř dva měsíce nemusejí tajit informace o svém výdělku. Zákon takovou doložku o mlčenlivosti ani dříve nepovoloval, ale inspekce práce za ni nemohla firmy pokutovat. Podobných případů řešila desítky ročně. Teď může uložit sankci až do výše čtyři sta tisíc korun. Nadále platí, že zaměstnavatel nesmí prozradit výši mzdy dalším pracovníkům.
před 15 hhodinami

Muskova síť X obvinila Francii z politicky motivovaného vyšetřování

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska tvrdí, že se ve Francii stala terčem politicky motivovaného vyšetřování, které ohrožuje svobodu projevu uživatelů. Odmítla veškerá vznesená obvinění a uvedla, že při vyšetřování nebude spolupracovat. Francouzská prokuratura se letos začala sítí X zabývat kvůli podezřením na ovlivňování algoritmu platformy za účelem zahraničního vměšování a na podvodné shromažďování údajů o uživatelích.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Vláda USA přezkoumá rekonstrukci sídla Fedu. Může být důvodem pro odvolání Powella

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa plánuje tento týden navštívit washingtonské sídlo Federálního rezervního systému (Fedu) kvůli projednání jeho rekonstrukce v hodnotě 2,5 miliardy dolarů. Ta je vyšší, než se původně plánovalo. Informoval o tom server Semafor s odvoláním na zástupce šéfa kanceláře Bílého domu Jamese Blaira.
před 22 hhodinami

Chceme s Japonskem prohloubit spolupráci v technologiích a bezpečnosti, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel před odletem představil program své oficiální návštěvy Japonska. Setká se s japonským císařem Naruhitem i premiérem Šigeruem Išibou a zúčastní se Českého národního dne na světové výstavě Expo 2025. Ekonomické vztahy Česka a Japonska mají velký potenciál rozvoje v ekonomické oblasti, řekl před zahájením cesty prezident. Proto ho doprovází podnikatelská delegace, soustředit se má zejména na obranu, technologie, kybernetický prostor a vesmír.
včeraAktualizovánovčera v 09:42

Extrémní jevy počasí zasahují do produkce potravin, jejich cena roste

Britské brambory, kalifornská zelenina, jihoafrická kukuřice nebo indická cibule jsou jedny z potravin, jež byly podle studie mezinárodního vědeckého týmu zasaženy nedávnými cenovými šoky, které způsobily extrémní povětrnostní podmínky. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla také loňská tuzemská úroda většiny hlavních plodin slabší. V roce 2024 se sklidilo meziročně méně obilovin, olejnin, luskovin na zrno, chmele, vinných hroznů, ovoce i zeleniny.
včera v 09:24
Načítání...