Protiruské sankce: Sobotka v Unii prosadil připomínky, Fico žádá kompenzace

Bratislava – Česku se podle premiéra Bohuslava Sobotky podařilo prosadit na půdě Evropské unie připomínky k protiruským sankcím. Ochráněn by měl být hlavně tuzemský strojírenský export. Rozšíření restrikcí mezitím opět kritizoval slovenský premiér Robert Fico. Tvrdí, že ty předchozí nepřispěly k ukončení konfliktu, místo toho přinesly problémy slovenským vývozcům. Konflikt na Ukrajině je podle něj geopolitickým soubojem Ruska a USA o vliv v zemi. Rusko už avizovalo, že pokud Západ schválí nové restrikce, nebude to bez důsledků. Předchozí ruská opatření pocítily hlavně evropské potravinářské firmy.

Kdo pocítí nové sankce, pokud začnou platit?

Evropská unie se v pátek dohodla na rozšíření protiruských sankcí. Dohoda má být schválena v pondělí. Podle agentury Reuters by nové sankce měly zasáhnout státem ovládané energetické firmy jako Rosněft či některé dceřiné společnosti plynařského gigantu Gazprom. Postihy budou zahrnovat také další omezení přístupu bank na evropské finanční trhy, které má Rusku ztížit financování významných infrastrukturních staveb.

Zákaz se má týkat rovněž například prodeje vyspělých technologií v energetickém sektoru, třeba těch souvisejících s výzkumem ložisek břidlicového plynu či polárních oblastí. Podle kuloárních informací se na „černé listině“ osob se zákazem vstupu do EU a se zmrazeným majetkem v působnosti unie nově ocitne 26 lidí, z toho deset představitelů separatistů a 16 Rusů.

3 minuty
Sobotka prosadil v Bruselu české připomínky k sankcím
Zdroj: ČT24

Sobotka hlásí úspěch

„Vyjednávání o nové vlně sankcí byla úspěšná a naše požadavky se do závěrečného dokumentu podařilo prosadit. Ochránili jsme zejména export obráběcích strojů,“ konstatoval šéf české vlády.

Podle českého prezidenta Miloše Zemana jsou restrikce nutné v případě, že by skutečně došlo k ruské invazi. Problém by nastal také v případě porušení příměří na východě Ukrajiny.

Kreml varuje před důsledky

Rusko už pohrozilo, že bude na rozšíření restrikcí reagovat. Podle Moskvy EU prakticky vysílá signál, že přímo podporuje „válečnou stranu v Kyjevě“. „Místo toho, aby horečně hledala způsoby, jak ublížit ekonomikám vlastních zemí a Ruska, by měla Evropská unie spíš pracovat na podpoře hospodářského oživení Donbasu,“ konstatovalo ruské ministerstvo. Na Ukrajině nyní platí příměří  právě na jeho dodržování závisí, jestli nové restrikce začnou platit. 

Slovenský premiér považuje protiruské sankce za kontraproduktivní. Malé země dle jeho názoru doplácejí na geopolitický konflikt mezi USA a Ruskem. Ukrajinský velvyslanec Oleh Havaši následně prohlásil, že Fico hovoří jako „špatný soused“. „Na Ukrajině se odehrává válka a otevřená agrese vedená Ruskem proti Ukrajincům… Samozřejmě, že na Ukrajině mají své zájmy Američané, Rusové stejně jako Slovensko… Problém je v tom, jak si kdo chce svůj vliv zajistit. Z vnitřního konfliktu mezi separatisty-teroristy a ukrajinským národem se stala válka, do níž zasáhly pravidelné ruské jednotky,“ řekl Havaši. Důkazní materiály o tom prý doručil do kanceláře slovenského prezidenta i na ministerstvo zahraničí.

Slovenský premiér je proti členství Ukrajiny v NATO

Fico v televizi RTVS prohlásil, že pro svět by bylo lepší, kdyby Ukrajina nevstupovala do NATO. Její neutralita by podle něj zaručila klid a dodržování příměří. To však Slovensko ovlivnit nemůže, protože podle Fica, „když Spojené státy řeknou, že Ukrajina v NATO bude, tak bude“. Před případným vstupem do EU bude muset Ukrajina podle premiéra muset učinit zásadní a bolestná rozhodnutí.

Nové restrikce se asi Slovenska nedotknou

Připravovaná další vlna by se ale podle Fica Slovenska nemusela dotknout. Vyřešily se prý problémy jedné banky, které byly na stole i v předchozích případech a ohrozily by slovenský bankovní sektor. „Byl přijat text, který jsme předložili prostřednictvím ministerstva financí,“ sdělil premiér. Slovenské servery tuto zmínku dávají do souvislosti se slovenskou pobočkou ruské banky Sberbank.  

Slovensko prý uspělo i v otázce zboží dvojího použití, tedy využitelného pro civilní i vojenské účely. Nebudou se prý schvalovat jednotlivé výrobky, ale ruské firmy, jimž toto zboží evropští výrobci nebudou moci dodávat.  

Slovenský premiér Robert Fico
Zdroj: ČT24/ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert

Fico prohlásil, že předchozí vlny sankcí nepřispěly k ukončení konfliktu a že místo toho přinesly problémy slovenským producentům ovoce a zeleniny, potravinářským podnikům a dodavatelům důlního průmyslu. Slovensko prý proto na půdě EU otevřelo debatu o kompenzacích.  

Podle českého prezidenta Miloše Zemana jsou restrikce nutné v případě, že by skutečně došlo k ruské invazi. Problém by nastal také v případě porušení příměří na východě Ukrajiny.

Dopad evropských sankcí vůči Rusku, odvetných opatření Moskvy a následného ochlazení hospodářských vztahů přijde české exportéry na desítky miliard korun.

Podle odhadu státní Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) bude výpadek jen v pojištěném vývozu během následujícího roku 19 miliard korun. Od letošního února pak EGAP zaznamenala výpadek ve vývozu na Ukrajinu ve výši více než deseti miliard korun. Informují o tom Lidové noviny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 7 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 12 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 15 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 23 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...