O půlnoci končí prodej třetí emise dluhopisů pro občany

V pátek končí třetí upisovací období pro prodej státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopisy Republiky. Obligace z této emise je třeba uhradit do pondělí 17. června. Ministerstvo financí o tom informovalo na internetových stránkách.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) představuje státní dluhopisy (2018)
Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí upozornilo, že do pondělí 17. června musí být peníze za dluhopisy již připsány na účtu. Obligace je možné si pořídit do pátečních 23:59 prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo do konce pracovního dne na vybraných pobočkách Československé obchodní banky. Dluhopisy budou vydány 1. července.

Splatnost obligací je šest let. Průměrný roční výnos první emise byl 2,07 procenta. U druhé emise ministerstvo stanovilo průměrný úrok před zdaněním na 1,99 procenta. U třetí emise resort financí u tzv. reinvestičního dluhopisu stanovil průměrný úrok 1,91 procenta.

Vedle toho v rámci třetí emise úřad také nabídl nový typ dluhopisu, tzv. protiinflační. Jeho výnos je stanoven podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,50 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu ministerstvo financí garantuje na 0,5 procenta ročně. Splatnost i tohoto dluhopisu je šest let. Tento typ je možné pořídit jen pomocí elektronického přístupu.

Všechny tři emise byly podle ministerstva tzv. testovací fází. O pokračování úřad rozhodne po vyhodnocení úspěšnosti projektu. Podrobnosti by měl resort financí oznámit na tiskové konferenci ve čtvrtek 20. června.

Dluhopisy jsou vydávány v nominální hodnotě jedna koruna. Do konce roku 2012 zákon umožňoval, aby se z korunových dluhopisů neplatila daň, což řada firem využila. Dluhopis Republiky ale podléhá standardní 15procentní srážkové dani.

V rámci jednotlivých upisovacích období, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě tisíc korun. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. Objem emisí není předem stanoven, určeno je pouze období, kdy si je možné obligace objednat.

V rámci první emise, která skončila v lednu, lidé objednali a uhradili státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 2,92 miliardy korun. Objednávky byly za 3,07 miliardy. Objem emise byl vyšší než při poslední emisi spořicích státních dluhopisů na jaře 2014, zároveň ale nižší než při předchozích emisích spořicích dluhopisů vydávaných od roku 2011.

V rámci druhé emise si lidé objednali a uhradili státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 900,6 milionu. Objednávky byly za 942,7 milionu korun.