Banky vábí na nízké úroky u hypoték. Nemovitostí je však málo a zdražují

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu klesla na 2,9 procenta z únorových 2,99 procenta. Je to největší meziměsíční propad od března roku 2015. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to na 1,77 procenta. Od té doby vesměs rostla. Nižší sazby přilákaly v březnu do bank více klientů než v předchozích měsících.

V březnu bylo sjednáno 6664 hypotečních úvěrů, o 1703 více než v únoru. Objem hypoték činil 14,756 miliardy korun, což je o 3,875 miliardy více než v únoru. V meziročním srovnání však počty i objemy pokulhávají, loni v březnu totiž bylo sjednáno 9087 hypotečních úvěrů v objemu 19,247 miliardy korun.

„S březnovým poklesem průměrné sazby Hypoindexu souvisí také výrazné zvětšení rozdílu mezi sazbami jednotlivých bank. Zatímco některé pokračovaly ve zvyšování sazeb, jiné se rozhodly pro opak. Vyplatí se tak věnovat více pozornosti výběru banky, u které si sjednat úvěr,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. 

Průměrná úroková sazba hypoték (v %)
Zdroj: Fincentrum Hypoindex/Hypoindex.cz

„Optikou pětiletých i desetiletých fixací u úvěrů s dostatečným zajištěním není žádný důvod kývnout na nabídky bank, jejichž minimální sazby začínají trojkou,“ dodal.

Celkově byl ale začátek roku na hypotečním trhu horší. „Dobrý březnový výsledek je ve stínu celého prvního čtvrtletí, které bylo jedno z nejslabších. V meziročním srovnání činí propad objemu hypoték více než 30 procent,“ řekl hypoteční specialita ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Během prvních třech měsíců bylo letos sjednáno jen přes 16 tisíc hypoték za celkem 36,6 miliardy korun.

Za poklesem úročení hypoték je podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy mimo jiné i vývoj na finančních trzích, když loni v říjnu začaly kvůli globálnímu vývoji klesat výnosy z českých dluhopisů. „Důvodem poklesu je hromadný úprk investorů z akcií do bezpečnějších dluhopisů. Níže tak zůstávají nejen sazby na tuzemských dluhopisech, ale také právě sazby na hypotékách v České republice,“ uvedl. Navíc k nižším sazbám banky podle něj podněcuje konkurenční boj o zákazníky, kteří jsou kvůli růstu cen nemovitostí a regulacím České národní banky stále méně ochotní si hypotéku vzít.

Sazby mohou ještě klesnout, ovšem ceny bydlení spíš zrychlují růst

Podle Horňáka může sazba v dalších měsících opět klesat. „Banky mají velké množství likvidity a pobídky v podobě akčních nabídek mohou pokračovat,“ míní Horňák.

Na začátku roku banky nastavily nižší úroky, takže zájem o nemovitosti vzrostl a růst cen opět zrychlil, upozornil ředitel realitní kanceláře Bidli Ondřej Mašín. Nejvíce to bylo patrné ve velkých městech a v okolí velkých aglomerací. Nemovitostí je na trhu stále málo a minimálně v tomto roce bude podle něj poptávka stále vyšší než nabídka.

Jednatel poradenské firmy Capek&Co Michal Čapek v kombinaci se snížením úrokových sazeb očekává poptávku po hypotékách srovnatelnou s obdobím loňského podzimu, kdy většina klientů chtěla stihnout ještě mírnější podmínky pro její schválení. Dnes podle něj pro klienty přestává být problém sehnat část vlastních zdrojů.

„Použijí úspory, pomůže rodina, v některých případech se ještě stále dá využít stavební spoření jako doplňkový úvěr. Tempo růstu cen nemovitosti se zklidnilo a koupě vlastního bydlení je stále výhodnější než rostoucí ceny nájmů,“ podotkl.

Zlepší se mladým dostupnost?

Zpřísněná pravidla pro hypotéky by se mohla v budoucnu zmírnit pro mladé do 36 let. Česká národní banka v té souvislosti chystá novelu zákona. Kdyby prošla, mladí by si bez problémů mohli sjednat hypotéku až na 100 procent hodnoty zástavy nemovitosti. A navíc by mohli na splátku dluhu vynaložit 50 procent ze svého měsíčního čistého příjmu, což je o pět procentních bodů více než teď.

„Je to chvályhodná snaha, jež má napravit dopady restriktivních kroků ČNB,“ uvedla ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Zhoršení dostupnosti se projevuje hlavně u mladých. Podle dat společnosti byla u lidí do 35 let v posledních letech mezi kupujícími nových bytů čtvrtina. Letos jich je sotva pětina. Hypotéku z nich čerpalo v minulých letech 70 až 80 procent, dnes kolem 60 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 2 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 34 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 43 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 43 mminutami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
14:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 4 hhodinami

Trump oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
včera v 16:57
Načítání...