Ministerstvo spravedlnosti USA se k věci zatím nevyjádřilo, akcie Airbusu ale i tak prudce oslabily.
Stěžejním článkem kauzy je letitý systém využívání prostředníků u některých prodejních kontraktů. V době největšího rozkvětu této praxe do ní bylo po celém světě zapojeno na 250 osob a šlo o roční platby v řádu stamilionů eur. Firma ale tvrdí, že s tímto systémem skoncovala v roce 2014.
Akcie Airbusu v reakci na zprávu propadly až o devět procent, později ztráty korigovaly a obchodování na pařížské burze uzavřely se ztrátou 4,4 procenta.
Firma spolupracuje a doufá v urovnání sporu
Odhadovaná výše pokut se po zahájení vyšetřování v USA zdvojnásobila na rozmezí čtyř až pěti miliard eur. Podle několika analytiků, které oslovila agentura Reuters, je ale reakce akciového trhu přehnaná a souvisí se současnou nervozitou na globálních trzích.
Airbus podle dřívějších informací agentury Reuters objevil problémy poprvé při auditu koncem roku 2016. Nesrovnalosti jsou jak ve jménech prostředníků, tak v zaplacených částkách. Airbus s úřady spolupracuje a doufá, že se dohodne na urovnání sporů, čímž by se mohl vyhnout trestnímu stíhání a vyloučení ze zakázek.