Stojí si za originalitou své tvorby. S uměleckými noži se prosadil i v USA a Kanadě

Nůž musí pořád zůstat nožem, i když vypadá jen jako na parádu, říká ke své práci Richard Tesařík. Coby umělecký nožíř mu však dává kouzlo jedinečnosti, se kterým se prosazuje u sběratelů po celém světě. A to vstoupil do tohoto byznysu teprve před šesti lety.

Video 90’ ČT24 - Brexit podle premiérky Mayové
video

Byznys ČT24: Umělecký nožíř Richard Tesařík

Nůž si nejdřív nakreslí na papír. Potom vytvoří šablonu. „Když si to celé nenarýsujete, když si to nevyzkoušíte, tak nevíte, jestli vám to celé bude pasovat. Tedy aby se čepel schovala do nože, aby pojistka měla dost místa,“ uvedl Tesařík pro pořad Byznys ČT24

Jeden nůž vytváří zhruba měsíc

Po dvaceti letech jiné práce se teď věnuje činnosti pro radost. „Vstát ráno a pracovat do večera, ano, ale pokud vás to baví. To ale neuděláte mockrát za týden, protože pak už pomalu netrefíte odsud ani ven,“ vypráví ve své dílně.

Svoje dílo prezentuje Tesařík na prestižních výstavách. Dřív zůstávala polovina jeho nožů v Česku, dnes už jde většina do zahraničí, hlavně do Spojených států nebo do Kanady. A také do různých zemí Evropy. 

Umělecký nožíř Richard Tesařík
Zdroj: ČT24

Originální přístup má Tesařík k zakázkám. „Pokud člověk chce věc od vás, tak chce věc, co už od vás viděl. To znamená, začnete kopírovat sama sebe,“ vypráví s tím, že to se mu nelíbí. 

Proto si do své práce nenechá nikdy mluvit. Žádný nůž nevytvoří dvakrát. A pokud má pocit, že si zákazník jeho práce neváží, jednoduše mu ho neprodá.