ČNB: Čistý zisk bank stoupl na skoro 44 miliard, vydělaly na zvýšení úrokových sazeb

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v prvním pololetí meziročně souhrnný čistý zisk o 300 milionů na 43,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat České národní banky. Bilanční suma sektoru koncem června byla 7,4 bilionu korun, což je od začátku roku nárůst o 440 milionů korun. Na českém finančním trhu působilo na konci června celkem 46 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

V letošním prvním pololetí banky vydělaly na zvýšení úrokových sazeb ČNB, které se promítlo do cen hypoték a dalších úvěrových produktů, ale již nebylo zohledněno u spořicích produktů pro klienty, uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Růst úrokových sazeb však některým bankám nestačil k tomu, aby dokázaly napodobit zisky z loňska. Tehdy většina bank vydělala na kurzových operacích v souvislosti s ukončením devizových intervencí, upozornil.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl meziročně o dvě miliardy na 94,3 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 10,4 miliardy na 81,8 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim pak vzrostly o 400 milionů na 22,4 miliardy korun.

České spořitelně stoupl v pololetí čistý zisk meziročně o 2,6 procenta na 7,9 miliardy korun, UniCredit Bank v ČR a na Slovensku se zisk zvýšil o sedm procent na 4,3 miliardy Kč. Naopak Monetě klesl o 3,4 procenta na 2,1 miliardy Kč, Komerční bance o 12,4 procenta na 6,9 miliardy korun, Raiffeisenbank o čtyři procenta na 1,65 miliardy Kč a ČSOB o dvacet procent na 7,5 miliardy Kč.