Pryč s kolonami. Firmy hledají cesty, jak dát autům křídla

4 minuty
Horizont ČT24: Budoucnost létajících automobilů
Zdroj: ČT24

Na mezinárodní letecké přehlídce v britském Farnborough se letos stala tématem číslo jedna létající auta. Dopravní prostředek by v budoucnu mohl podobně jako ve sci-fi filmech vysunout vrtuli a dopravní zácpu prostě obletět. První letuschopní obojživelníci by mohli být k dodání už v příštích letech,  zatím ale tyto prostředky čelí řadě praktických překážek. Odborníci proto vidí létající auta jako vizi pro velmi vzdálenou budoucnost.

Ucpané silnice, jízda krokem i nedostatek parkovacích míst patří k akutním bolestem všech velkoměst. Univerzální lék ale chybí. Jisté řešení zkouší přinést několik výrobců, kteří své vize představili na mezinárodním aviatickém salonu ve Velké Británii.

Na konceptu stroje určeného k překonávání vzdáleností vzdušným prostorem nad městem spolupracuje speciální divize brazilské firmy Embraer se známým alternativním přepravcem Uber nebo americkým Úřadem pro letectví a kosmonautiku NASA.

„Už jen představa, že uváznete v zácpě, je noční můrou. Dnes jsou lidé nuceni v ní stát a ztrácejí čas. My to ale chceme změnit,“ tvrdí ředitel divize EmbraerX Antonio Campello. 

Vysunout vrtuli a odletět

Konkrétní výsledky už představuje hybridní vůz Pal-V od stejnojmenné společnosti z Nizozemska. Kombinuje dvoumístný sportovní vůz, vrtulník a letadlo. Ač má jen tři kola, po silnici jezdí skoro stejně rychle, jako létá ve vzduchu, tedy až 180 kilometrů za hodinu. Plná nádrž paliva mu vydrží na vzdálenost pěti set kilometrů.

Když chce vzlétnout, vysune jen vrtuli a ocas. Proměna mu trvá pouhých deset minut. Prvních 90 kusů bude k dostání už příští rok. Cena se má pohybovat kolem půl milionu eur, v přepočtu 13 milionů korun. „Je to pro playboye, ale je to i opravdové zlepšení mobility, které skutečně potřebujeme,“ podotkl vedoucí leteckého tréninku na stroji Pal-V Liberty George Tielen.

V Rolls-Royce mají představu létajícího taxi

Také britský výrobce motorů slavné značky Rolls-Royce letos představil systém elektrického pohonu s vertikálním vzletem a přistáním pro létající taxi, které by mohlo přepravovat čtyři až pět osob. Letoun vybavený systémem pohonu EVTOL (electric vertical take-off and landing) by mohl cestovat rychlostí 402 kilometrů za hodinu a uletět zhruba 800 kilometrů.

„Věříme, že vzhledem k práci, kterou dnes na vývoji hybridního elektrického pohonu děláme, by tento model mohl být dostupný začátkem nebo v polovině roku 2020. Za předpokladu, že lze takový životaschopný komerční model vytvořit,“ uvádí se v prohlášení firmy.

Koncept létajícího vozu Rolls-Royce
Zdroj: ČT24

Naplnění vize města hemžícího se létajícími vozy ale stojí v cestě praktické překážky. Ke startu i přistání potřebují dráhu nebo aspoň plochu. Koordinovat se musí jejich provoz ve vzdušném prostoru. Je tak důležité, aby pro města nebyly zátěží ani nebezpečím. Analytik společnosti Teal Group Richard Aboulafia míní, že jde spíš o vizi budoucnosti až pro rok 2300.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 12 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
včera v 14:43

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025
Načítání...