Zájemců o Innogy přibývá. Nabídku zvažuje i Komárek, který už vlastní MND

Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka plánuje předložit nabídku na koupi všech aktiv německé skupiny Innogy v Česku. Do Komárkovy skupiny patří už společnost MND, která dodává plyn a elektřinu pro tuzemské domácnosti. Skupina Innogy zajišťuje v Česku dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků. Podle informací médií z minulého týdne má o českou část Innogy zájem i australská investiční skupina Macquarie. 

„Nabídky nemůžeme v tuto chvíli komentovat, všechno je na prvopočátku jednání,“ řekl mluvčí Innogy v ČR Martin Chalupský. Karel Komárek, který je majitelem skupiny KKCG, nicméně přiblížil, že v této chvíli skutečně zvažují odkup aktiv české části společnosti Innogy a připravují nabídku, kterou plánují formálně předložit v horizontu několika málo dnů.

„Touto obchodní příležitostí, která je na trhu, se chceme vážně zabývat, neboť plně zapadá do naší dlouhodobé strategie rozvoje energetické části naší skupiny reprezentované podniky skupiny MND, která podniká ve stejných segmentech jako Innogy,“ dodal Komárek.

„Skupina MND je jedním z významných hráčů na českém energetickém trhu a úspěšné převzetí české části Innogy by znamenalo významné posílení pozice skupiny MND na jejím domácím trhu,“ dodal Komárek.

Innogy patří mezi největší prodejce plynu

Skupina Innogy zajišťuje v tuzemsku dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků. Firma provozuje 65 tisíc kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu, vyrábí teplo a elektřinu ve čtrnácti provozech a patří mezi největší tuzemské prodejce stlačeného zemního plynu (CNG) ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic.

Investiční skupina KKCG má majetek v odhadované výši 4,8 miliardy eur (122 miliard korun). V loterijním byznysu stojí za českou Sazkou, rakouskými Casinos Austria nebo řeckým OPAP. Významné je i vlastnictví cestovní kanceláře Fischer. Karel Komárek je podle časopisu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem.

Podíl RWE v Innogy má podle dohody získat E.ON

Ve společnosti Innogy vlastní RWE podíl 76,8 procenta. RWE se minulý měsíc dohodla s E.ON na rozdělení Innogy. E.ON má v rámci dohody získat podíl RWE v Innogy, RWE si nicméně ponechá aktivity Innogy v odvětví obnovitelných zdrojů energie a získá rovněž aktivity E.ON v tomto sektoru. E.ON pak bude vlastnit aktivity Innogy v oblasti energetických sítí.

První známkou toho, že by česká větev Innogy mohla skončit jinde, byly zprávy z minulého týdne, podle kterých o ni jeví zájem australská investiční skupina Macquarie. Ta už drží poloviční podíl v Innogy Grid Holding, která se zabývá distribucí plynu v České republice.

Reuters však nyní uvedl, že RWE podá nabídku na převzetí podílu, který vlastní firma Innogy ve společnosti Innogy Grid Holding, čímž by RWE získala opci na prodej Innogy Grid Holding firmě E.ON. Ta by zároveň měla mít opci na jeho koupi, jak podle agentury Reuters vyplývá z dokumentu E.ON.