Zahraniční turisté za loňský rok utratili v Česku 162 miliard. Nejvíc Němci, pak Rusové

Cizinci v Česku vloni utratili 162 miliard korun, to je o pět procent více než předloni. Výdaje Čechů na zahraniční turistiku se zvýšily také o pět procent na 127 miliard. Vyplývá to ze statistiky platební bilance, kterou zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Cestování
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Peška

Nejvyšších příjmů bylo dosaženo z německého trhu, dále pak z Ruska, Slovenska, USA a Velké Británie.

„Za výrazným růstem příjmů z turismu stála především rostoucí poptávka na některých vzdálených trzích. Nejvyšší nárůsty, o čtyřiatřicet procent, byly zaznamenány u Číny, o devatenáct procent u Ruska, Jižní Koreje o jednadvacet procent a Indie o sedmačtyřicet procent,“ uvedla ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Celkově se v Česku v hotelech, penzionech a kempech loni ubytovalo na 10,2 milionu zahraničních turistů, což bylo o 9,2 procenta více. Za zvýšenou poptávkou stálo zejména vnímání České republiky jako atraktivní a bezpečné destinace.

Údaje o nárůstu příjmu podle Vogelové korespondují s daty o příjezdech turistů do Česka. Nejvíce se loni zvýšily počty návštěvníků z Číny o 38 procent, Ruska o 35 procent a Jižní Koreje 28 procent. 

Pořadí podle počtu turistů a podle výše útrat se však kromě první příčky liší. Nejvíc cizinců přijelo tradičně z Německa, v loňském roce se jich do Česka podívaly téměř 2 miliony. Druzí nejčastější návštěvníci dorazili ze Slovenska, a to skoro sedm set tisíc lidí. Přes půl milionu lidí dorazilo také z Polska. Ruští turisté co do počtu skončili na čtvrtém místě.