Tržby v maloobchodě bez motorových vozidel v lednu zrychlily meziroční růst na 8,2 procenta z prosincových 4,6 procenta. Zvýšily se tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. Dařilo se také průmyslové výrobě, která meziročně zrychlila růst na 5,5 procenta z prosincových 3,3 procenta. Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel, strojů či elektroniky. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).
I po Vánocích Češi nakupovali jako o závod. Tržby obchodů v lednu zrychlily růst
„Lednové maloobchodní tržby pozitivně překvapily a potvrzují, že spotřebitelský sentiment tuzemských domácností zůstává silný i začátkem nového roku,“ uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
Zatímco růst tržeb potravin pokračuje v mírnějším tempu kolem tří procent, dynamika tržeb u nepotravinářského zboží si v posledních měsících držela tempo poblíž 10 procent a lednová dynamika dokonce zrychlila na 12 procent, upozornil. „To je nejrychlejší lednové tempo od roku 2005,“ řekl.
„Lidé pravděpodobně utráceli peněžní dary na nákupy ve slevách a sezonních výprodejích. Domácnosti nakupovaly především ve specializovaných prodejnách, tržby obchodníkům s počítači a telefony vzrostly o 30 procent, zboží pro domácnost se reálně prodalo o 18 procent více v porovnání s lednem minulého roku. Tradičně se dařilo obchodníkům přes internet, kteří si připsali téměř o čtvrtinu vyšší tržby než v loňském lednu,“ dodala ekonomka Komerční banky Monika Junicke.
Mírná brzda v automobilovém průmyslu
Průmyslová výroba pak vykázala meziroční růst 5,5 procenta. „Výrazný příspěvek do průmyslové dynamiky přinesl automobilový průmysl, i když na začátku letošního roku lehce šlápnul na brzdu,“ uvedl ekonom komerční banky Viktor Zeisel.
Slabší poptávka je podle něj v době probíhající konjunktury zejména po menších vozech, nervozita ohledně brexitu navíc snižuje poptávku po autech ve Velké Británii. „Na druhé straně se daří prodejům větších vozů, takže i přes nižší počet vyrobených kusů hodnota domácí produkce roste,“ doplnil.
Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v lednu stoupla o 5,6 procenta a výroba strojů a zařízení o 13,9 procenta. U elektrických zařízení dosáhl růst dokonce 15,3 procenta. Produkce naopak poklesla podle statistiků třeba ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 16,1 procenta a v oblasti těžby a dobývání o 4,1 procenta.
Zatímco meziročně průmyslová výroba v lednu rostla, meziměsíčně zaznamenala mírný pokles. V porovnání s prosincem 2017 produkce po očištění o sezonní vlivy klesla o 0,6 procenta.
„Největší výzvou pro průmysl v tomto roce bude udržení konkurenceschopnosti v prostředí nejrychleji rostoucích mezd od roku 2008, pokračujícího nedostatku zaměstnanců a dalšího posilování koruny. K tomu se přidává postupný nástup nových technologií, a to hlavně v automobilovém průmyslu,“ podotkl analytik Raiffeisenbank František Táborský.
„Dál ale sledujeme signály toho, že růstu průmyslu postupně dochází dech – sice pomalu, ale stabilně,“ zmínil analytik Next Finance Jiří Cihlář. „Tržby z průmyslové činnosti totiž v běžných cenách v lednu meziročně vzrostly o 4,8 procenta. To byl slabší růst než u průmyslové produkce. To znamená, že část produkce míří z výrobních linek rovnou do skladů,“ doplnil. Průmysl podle Cihláře v první polovině roku poroste rychleji než v loňském roce, avšak ve druhé polovině roku svůj růst výrazně zpomalí.