Prodeje aut v EU rostou. Nejvíce se výrobcům daří ve Španělsku, nejistotou zmítaná Británie padá

Prodej aut v Evropské unii se v listopadu zvýšil meziročně o 5,9 procenta na 1 216 702 vozů. K růstu přispěla i skutečnost, že letošní listopad měl o jeden pracovní den více. Z velkých automobilek se dařilo hlavně PSA Group a Toyotě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Za 11 měsíců prodej aut stoupl o 4,1 procenta na více než 14 milionů.

Růst prodeje zaznamenalo v listopadu téměř všech pět největších trhů. Nejvíce rostl prodej ve Španělsku, a to o 12,4 procenta. O více než deset procent byl prodej vyšší také ve Francii. Jedinou výjimkou byla Británie, kde prodej aut osmý měsíc za sebou klesl.

Británie je druhým největším automobilovým trhem v Evropě a na poptávku zde má negativní vliv slabá důvěra spotřebitelů a nejistota ohledně budoucnosti vozů s naftovým motorem, napsala agentura Reuters.

Prodej francouzské automobilky PSA, které patří značky Peugeot, Citroën a Opel, se zvýšil v listopadu o 83 procent. Přispěla k tomu nově koupená divize Opel-Vauxhall, která nebyla loni do výsledků zahrnuta. PSA je druhým největším prodejcem aut v EU, za skupinou Volkswagen.

Prodej Toyoty vzrostl o 12 procent. Skupině Volkswagen, kam patří i česká Škoda Auto, se prodej zvýšil o 5,5 procenta, hlavně díky vysokému růstu značek Škoda a Seat. Z velkých automobilek prodej klesl automobilce FCA Group, majiteli značek Fiat a Chrysler, a to o 1,3 procenta.