Tuzemák v ohrožení? Jurečka navrhuje změnit rizikové látky v rumové tresti

Výrobci rumové tresti, která podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) obsahuje některé rizikové látky, by se měli zaměřit na jejich nahrazení bezpečnějšími při zachování tradičního aroma i chuti. Po úterním jednání v Evropské komisi to řekl český ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že o věci hodlá jeho úřad s výrobci diskutovat. Čeští potravináři už dříve vyjádřili obavu, že Brusel ohrožuje existenci tuzemáku.

Studie EFSA v takzvaném rumovém éteru objevila tři látky, které mají genotoxický účinek, tedy schopnost narušit genetický materiál živých buněk. Studie vznikla na základě žádosti evropské asociace výrobců ochucovadel a posuzování se zdaleka netýkalo jen české rumové tresti. 

Na seznamu látek, které se jako ochucovadla smějí v EU užívat, je asi 2500 položek. Některé další ale ještě posouzené nebyly a jejich používání je nyní umožněno přechodným obdobím končícím v roce 2018.

Tam patří právě i česká rumová tresť, obecně byla ale zkoumána celá skupina aditiv, tedy látek upravujících vlastnosti potravin, které se používají také v Rakousku, Německu, Rumunsku či jinde.

Ministr Jurečka upozornil, že o konci desetileté výjimky výrobci věděli, a je tak otázkou, zda se na přicházející změnu připravovali.

Zaměřit se na nahrazení látek, míní Jurečka

„Je potřeba se podívat, zda v tom množství jsou (ony látky) opravdu nebezpečné pro člověka. Ale spíše bych po dnešním jednání viděl cestu v zaměření se na to, jestli ty látky nemůžeme nahradit bezpečnějšími a lepšími,“ poznamenal Jurečka.

Podle vyjádření Potravinářské komory z minulého týdne už Evropská komise o zákazu rumové tresti prakticky rozhodla, a pokud nenastanou změny, začne zákaz platit v dubnu příštího roku. Podle komory vědecký závěr EFSA pouze upozorňuje na přítomnost látek, které jsou i v jiných potravinách.

Evropská komise ale tvrdí, že se o věci nyní dál jedná na expertní úrovni a rozhodnutí je otevřené až do dubna, kdy desetiletá lhůta vyprší.