Turistů přibylo, přijíždějí hlavně z Německa a ze Slovenska

V českých hotelech, penzionech a kempech se ve druhém čtvrtletí ubytovalo 5,2 milionu hostů, meziročně o 14,1 procenta víc. Zahraničních turistů přijelo tradičně nejvíce z Německa. Počet přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních stoupl o 12,6 procenta na 13,1 milionu nocí, informoval v úterý Český statistický úřad.

Video Události
video

Česko láká čím dál víc turistů

Tradičně nejvíc přijelo Němců. V Česku se jich ubytovalo 543 tisíc, což je meziročně o 12,6 procenta víc. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska, jichž přijelo 182 tisíc, o desetinu více než před rokem. Na třetím místě skončili Američané, kterých přibylo o 8,8 procenta na 169 tisíc. Největší nárůst zaznamenali návštěvníci z Indie, kterých přijelo zhruba 9500, což je meziroční růst o 48 procent.

„Nadprůměrný zájem o ubytování ve sledovaných zařízeních měli i nadále hosté z Číny (+52,9 %) a z Ruska (+56,7 %). Z významných příjezdových zemí pouze u Velké Británie došlo k mírnému poklesu poptávky o 0,6 procenta,“ uvedl ČSÚ.

„Velmi se zvýšila kvalita služeb v České republice, hlavně ubytovacích. A Česko je také stále bezpečnou destinací. Stále nejsme zároveň pro turisty také drahou destinací, ale destinací, která za rozumné peníze nabízí velmi dobré služby,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. 

Video Studio ČT24
video

Zájem o české hotely a restaurace roste

Podle radního pro kulturu a cestovní ruch Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) chtějí turisté vidět co největší množství pamětihodností a atrakcí za co nejkratší dobu. Tomu odpovídá i průměrná doba strávená cizinci v Praze, která je něco přes dvě noci. Praha by podle Wolfa byla ráda, kdyby pobyli déle, ale jde o celosvětový trend.

Počet turistů z Česka dlouhodobě zaostává za zahraničními, městská organizace Pražská informační služba (PIS) se proto zaměřuje na domácí návštěvníky. Zahájila například celorepublikovou kampaň s názvem Praha je i Vaše! „S naším mobilním informačním centrem také objíždíme celou republiku a představujeme Prahu domácímu publiku,“ uvedla mluvčí PIS Barbora Hrubá.

Turistů přibylo ve všech krajích. Nejvyšší meziroční přírůstek hostů zaznamenal Karlovarský kraj, a to o 23 procent. Praha je tradičně nejnavštěvovanějším místem Česka. Za ní skončil Jihomoravský kraj, kam ve druhém čtvrtletí zavítalo 513 473 lidí. Třetí byl Jihočeský kraj s 375 188 návštěvníky. Naopak do Pardubického kraje přijelo 122 710 lidí, což bylo nejméně z regionů České republiky.