Zelená nafta jede, ale administrativa je podle zemědělců náročná

3 minuty
Zelená nafta jede, ale administrativa je podle zemědělců náročná
Zdroj: ČT24

Lesníci nebo rybníkáři už měsíc využívají zvýhodněnou zelenou naftu. Větší slevu mají taky chovatelé, kdy vrácená část se nově počítá podle množství zvířat na hektar. Zemědělci to vítají, zejména ti menší ale upozorňují na náročnou administrativu.

Označit vytěžené dřevo, vysypat lapač na kůrovce a zkontrolovat práci dřevařů. Lesník Jiří Pohan se tak stará nejenom o vlastní les, ale jako hospodář i o lesy cizí. Měsíčně v terénu najezdí i patnáct set kilometrů.

„Tento vůz při spotřebě 10 litrů průměrně spotřebuje 150 až 200 litrů nafty měsíčně,“ konstatuje lesník a předseda České komory odborných lesních hospodářů Jiří Pohan. Díky zelené naftě už tento měsíc ušetří osm set korun. Hlavně se mu ale o několik tisíc zlevní těžba dřeva a jeho převoz.

Od letošního března mají slevu na pohonné hmoty také zemědělci v živočišné výrobě. Jako jediní o ni mohli zažádat i zpětně, tedy za celý rok 2016.

Například tak v kravíně ZEA Světice jen za stroje, které navážejí krmení nebo uklízí hnůj, dostali za loňský rok zpátky 250 tisíc korun. „Pomohli nám přežít to, když jsme mléko vyráběli více než za 8 korun 50 a dostávali jsme za něj 6 korun,“ říká předseda ZEA Světice Jaroslav Švec.

Vratka daně
Zdroj: ČT24

Pro zemědělce se živočišnou výrobou je teď vratka nejvyšší. Rostlináři, lesníci i rybníkáři mají nárok jen na necelé 4 a půl koruny za litr. Za dva roky bude právě tato částka platit pro všechny zemědělce. „To je prostě podpora státu pro to, aby tyto činnosti byly dlouhodobě udržitelné, aby nezanikaly, aby lidé z těchto profesí a z venkovských oblastí neodcházeli,“ vysvětluje ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Pomáhá spíše velkým farmám, velkým subjektům a tím pádem ohrožují životaschopnost a konkurenceschopnost těch malých firem,“ říká naopak člen sněmovního zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). Výtky mají i zemědělci. Vadí jim náročná administrativa i to, že kromě finanční správy musí navíc jednat ještě s celníky.

„Ty jejich takříkajíc osobní náklady budou vyšší než ten efekt úspory peněz,“ míní Pohan. „Bohužel je také problém ten, že každý půlrok se ta pravidla mění,“ dodává Švec. Přesto se shodují, že každá ušetřená koruna navíc je dobrá. Celkem tyto úlevy letos vyjdou na 1,3 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 3 mminutami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...