Zástupci podnikatelů podali trestní oznámení na Babiše, prý omezuje jejich práva a svobody

V Praze, Plzni a Ostravě podali zástupci podnikatelů trestní oznámení na bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) pro podezření z podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod. Uvedl to zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek. Podle něj Babiš očerňuje malé podnikatele a vzbuzuje vůči nim zášť ve společnosti. Babiš označil trestní oznámení za nesmysl.

Podle zástupců živnostníků a drobných podnikatelů svými výroky vůči nim Babiš záměrně vzbuzuje zášť ostatních občanů. Ti tak získávají dojem, že se všichni podnikatelé dopouštějí protiprávního chování, řekl Buzek.

Iniciativa Radostné Česko bez EET žalobu na Babiše podala už letos v květnu. Cílem této žaloby je podle iniciativy prokázat, že ministr v řadě tvrzení o EET mystifikoval veřejnost.

K trestnímu oznámení se připojil předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek.

Pan Babiš očerňuje malé podnikatele záměrně, aby ospravedlnil to, že je neustále šikanuje nejrůznějšími byrokratickými nástroji. Likviduje tak konkurenci a ještě to využívá ve svůj politický prospěch. Nemíníme se dále nechat urážet a nadávat do zlodějů.
Boleslav Buzek
zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET

Babiš označil trestní oznámení za nesmysl. „Tohle trestní oznámení je jenom další hloupost, kterou na mě někdo podává, protože je to moderní dělat si jméno na kritice Babiše. Už jsem si zvykl,“ napsal ČTK.

To, že někteří hospodští neplatili daně a neodváděli za své zaměstnance odvody, je fakt, o kterém vypovídala i čísla o šedé ekonomice v pohostinství a ubytování od Českého statistického úřadu.
Andrej Babiš
předseda vlády (ANO)

 „Díky EET a kontrolnímu hlášení se v tomto roce meziročně zvýšil výběr DPH za první pololetí o 14,1 procenta. Tahle dvě opatření fungují a shodují se na tom i všichni makroekonomové. A platit daně je přece normální,“ dodal Babiš.

Do EET je zapojeno zhruba 151 tisíc podnikatelů. Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí a čtvrtá fáze začnou platit v roce 2018.

  • Třetí fáze měla podle původního rozpisu odstartovat 1. března 2018 a vztahovat se měla například na taxikáře nebo služby účetních, advokátů a lékařů. 
  • Čtvrtá, závěrečná fáze měla začít 1. června 2018 a připojit se měli kupříkladu kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.
  • Po prosincovém rozhodnutí Ústavního soudu se start obou fází odsouvá. Ministerstvo financí musí připravit novelu zákona o EET. Předpokládá se, že už do ní zahrne například limit, který určí, při jakých ročních tržbách není nutné se jí účastnit. Možná také zpřesní, koho se mají další fáze týkat a koho ne. 
  • Ministryně financí Alena Schillerová v prosinci 2017 uvedla, že vzhledem k délce legislativního procesu, se „určitě posouváme minimálně o rok“.