Dovolená pro Čechy letos zlevní v Egyptě, Bulharsku, Turecku či Tunisku

Dovolená pro Čechy ve většině nejpopulárnějších turistických destinací letos zlevní. V deseti ze 13 zemí turisté na dovolené proti loňsku ušetří. Nejvíce si čeští turisté polepší v Egyptě, Turecku a Tunisku. Naopak kupní síla Čechů klesla meziročně ve Španělsku, Maďarsku a nejoblíbenější turistické destinaci Čechů, Chorvatsku. Vyplývá to z analýzy UniCredit Bank. Téměř polovina Čechů tráví minimálně jeden týden dovolené v tuzemsku, oblíbeným programem bývá návštěva památek. Jen ty státní navštívilo loni zhruba 5,5 milionu turistů. 

Egypt: Východ slunce nad Hurghadou
Zdroj: ČTK Autor: Okla Michal

Kupní síla české koruny stoupla letos v Turecku o 11 procent, v Tunisku o téměř sedm procent a v Bulharsku o skoro dvě procenta. V dalších zemích, jako je Slovensko, Řecko či Francie se kupní síla české měny zvýšila jen kolem jednoho procenta. Naopak v Chorvatsku a Maďarsku kupní síla Čechů klesla o zhruba jedno procento, ve Španělsku méně.

Video Turistická sezona
video

Události: Turistická sezona

Zdroj: ČT24

Stejně jako loni se Češi mohou těšit z největšího přilepšení při svých útratách v Egyptě. „Zásluhu na tom mělo prudké oslabení egyptské měny, která za uplynulý rok proti koruně ztratila hned polovinu své hodnoty. V případě Egypta je obtížné nárůst kupní síly koruny statisticky vyčíslit,“ dodal hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Počet přenocování českých rezidentů na delších cestách do zahraničí v roce 2015
Zdroj: ČSÚ

Jen ve třech zemích, do kterých Češi vyrážejí nejčastěji, nakoupí letos levněji než doma – v Bulharsku, Turecku a Maďarsku. V Bulharsku čeští turisté pořídí za českou tisícikorunu zboží či služby v hodnotě 1370 korun. V Turecku za českých tisíc korun lze pořídit zboží v hodnotě 1180 korun a v Maďarsku za 1110 korun.

„Ve zbylých destinacích se Čechům nákupy v porovnání s tuzemskými spíše prodraží. Vlivem nízkých životních nákladů doma je pro Čechy zahraničí dražší v průměru o 15 procent,“ řekl Sobíšek.

Analýza upozorňuje také na významné cenové rozdíly mezi městy jednotlivých zemí. Často platí, že oblíbené turistické cíle jsou celkově dražší než ostatní města. Například v Chorvatsku je nejdráž v Dubrovníku, kde česká tisícovka má hodnotu 649 korun. Velké rozdíly jsou znatelné i v Itálii.

„V sicilském Palermu nakoupíme za tisíc korun zboží a služby v hodnotě 689 korun, v Římě je to 568 korun a na severu v Bolzanu pouze 510 korun. Podobně v Turecku je Istanbul pro Čechy dražší než utrácení doma, v přímořských střediscích ale naopak ušetří,“ řekl ekonom. Obecně ale platí, že zahraniční destinace jsou pro Čechy dražší než dovolená doma.

Češi stále více cestují do zahraničí. Loni podnikli 4,3 milionu delších cest, ve srovnání s rokem 2015 o 70 tisíc více. „Nejrychlejší růst reálných mezd za posledních osm let i klesající nezaměstnanost se promítají do zájmů Čechů cestovat za hranice naší země,“ dodal Sobíšek.

Nejžádanějšími zájezdy jsou letos podle Jana Bezděka z cestovní kanceláře Fischer Řecko, Španělsko, Egypt a Bulharsko. Meziročně přitom podle něj zdražily zájezdy do Španělska.

Češi mají velký zájem o domácí památky

Státní památky v Česku loni navštívilo zhruba 5,5 milionu turistů. Další statisíce proudí do soukromých zámků a hradů. Letošní sezona bude podle předpokladů Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) podobná. I proto Česko dává do státních památek miliardy korun.

Pražský hrad
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Zájem o památky se v Česku zvedá každým rokem zhruba o deset procent. Větší poptávka je jednoznačně po těch, které jsou opravené a nabízejí zážitek navíc.

„Například Valtice, kde se mnohonásobně zvýšila návštěvnost díky tomu, že otevřeli repliku barokního divadla,“ uvedla místopředsedkyně ACK ČR Jolana Myslivcová. Po jeho otevření návštěvnost stoupla téměř trojnásobně na loňských 125 tisíc návštěvníků.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) řekl, že v roce 2017 je rozpočet Národního památkového úřadu čtyři miliardy korun včetně evropských fondů. V roce 2007 to bylo jen 400 milionů.

I díky zájmu o památky se zvyšují příjmy z cestovního ruchu. „Dosáhli jsme téměř tří procent hrubého domácího produktu, což je víc, než vydělává třeba zemědělství,“ uvedla k tomu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), pod kterou cestovní ruch spadá. 

Ze všech památek v Česku je nejvíc navštěvován Pražský hrad. Loni to byly téměř 2 miliony platících turistů.