Půjčková platforma Zonky přejde pod Kellnerův Home Credit

Startupový inkubátor CreativeDock převedl půjčkovou platformu Zonky – kde si lidé navzájem půjčují peníze – do skupiny Home Credit. Šéfem projektu se stane Pavel Novák, který vystřídá dosavadní vedoucí Lucii Tvarůžkovou. Obě strany se dohodly nekomentovat majetkové vyrovnání. Majoritním vlastníkem Home Creditu je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Ta patří nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi. 

Za první rok a půl si lidé přes Zonky navzájem půjčili 600 milionů korun. Přes službu půjčuje peníze přes 10 tisíc lidí. Nejčastěji se půjčuje na refinancování dražších bankovních úvěrů, koupi auta a vybavení do domácnosti nebo rozjetí vlastního podnikatelského projektu.

Zonky bude ve skupině Home Credit třetí samostatnou finanční značkou vedle Home Creditu a Air Bank. A je současně třetím startupem, který pro ni CreativeDock na klíč postavil a rozjel. Rádce pro nákup ojetých aut Autotým a platební metoda Kupnajisto přešly do skupiny minulý rok.

Tři roky práce

CreativeDock pracoval na projektu tři roky a skrze Zonky přinesl do Česka koncept takzvaného peer-to-peer lendingu. Peníze si tedy vzájemně mezi sebou půjčují lidé, Zonky je propojuje tak, aby byla chráněna anonymita obou stran, stanovuje úrok a hlídá pravidla hry.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Švancara

Služba funguje pouze on-line, bez poboček a mnoha zaměstnanců, takže průměrné úroky na Zonky jsou nižší než v bankách. Zonky.cz funguje od června 2015.

Tvarůžková se nyní vrací do CreativeDocku, kde bude rozjíždět projekt v oboru pojišťovnictví. V Zonky bude do poloviny roku působit jako poradce. Její nástupce Novák se vrací z Ruska, kde měl poslední tři roky na starost rozvoj e-commerce v maloobchodní síti Eldorado.