Nástup elektromobilů v Česku loni zpomalil. Firmy zřejmě čekaly na dotace

Počet registrací elektromobilů v Česku loni klesl o čtvrtinu na 271 vozů. Odborníci míní, že firmy a obce mohly vyčkávat na vypsání dotací. Za první dva měsíce letošního roku pak přibylo na českých silnicích 68 aut na elektrický pohon.

Celkem si majitelé podle mluvčího ČEZu Ladislava Kříže za posledních pět let v Česku zaregistrovali 1067 elektromobilů. Nejsilnější byl rok 2015.

Loňský pokles mohl být podle odborníků způsoben odloženou poptávkou části firem a obcí, které čekaly na vypsání dotací ministerstvy průmyslu a obchodu a životního prostředí. Na začátku letošního roku registrace zase vzrostly.

„Pokud letošní rok udrží nasazené tempo, mohl by rekord překonat,“ podotkl Kříž.

Až se sériovým elektromobilem přijde i Škoda

Elektromobily ročně spotřebovaly 2,3 milionu kWh elektřiny, což je zhruba stejně jako průměrná spotřeba tisícovky českých domácností. ČEZ do konce dubna zkrátí dobu dobíjení elektrických aut ve 45 svých dobíjecích stanicích, dodal Kříž. Celkem firma provozuje 70 dobíjecích stanic.

Podle poradenské firmy Roland Berger dosáhne roční prodej elektromobilů v tuzemsku v roce 2020 až sedm tisíc vozidel. Po roce 2019 by měla přijít se sériovým elektromobilem i domácí Škoda Auto. Koncept elektrického SUV by se mohl objevit už za měsíc na autosalonu v Šanghaji.

Prodej nových osobních aut v Česku loni vzrostl o 12,5 procenta na rekordních 259 693 vozů. První byla Škoda Auto s tržním podílem 31,7 procenta.