Čína se poprvé stala nejdůležitějším obchodním partnerem Německa

Čína se v loňském roce poprvé stala nejdůležitějším obchodním partnerem Německa. Překonala tak Spojené státy, které se propadly na třetí místo za Francii. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje spolkového statistického úřadu.

Video Neset: Čína se z hlediska obratu drží na předních místech dlouhodobě
video

Neset: Čína se z hlediska obratu drží na předních místech dlouhodobě

Vývoj zřejmě přivítá německá vláda, která si stanovila za cíl ochránit globální dohodu o volném obchodu poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením cel na dovoz a jeho poradce pro obchod obvinil Německo, že zneužívá slabé euro ke zvýšení vývozu.

Celkový objem obchodu Německa s Čínou, tedy výše dovozu a vývozu mezi oběma zeměmi, loni stoupl na 170 miliard eur (4,6 bilionu korun). Objem obchodu s Francií činil 167 miliard eur a se Spojenými státy na třetím místě 165 miliard eur. V roce 2015 se USA staly největším obchodním partnerem Německa, když poprvé od roku 1961 překonaly Francii díky oživení americké ekonomiky a slabšímu euru.

Do Číny sofistikované produkty, z Číny spotřební zboží, zmínil ekonom

„Nemyslím si, že je to velké překvapení. Čína se z hlediska obratu drží na popředních místech již dlouhodobě a nemyslím si, že to zvýšení by bylo tak radikální,“ konstatuje ekonom Pavel Neset.

Dodává, že Německo do Číny vyváží zejména sofistikované produkty, kdy se jedná především o automobilový a strojírenský průmysl či elektroniku, z Číny do Německa se pak vozí zboží spotřebního charakteru.

Při pohledu pouze na vývoz z Německa, byly největším klientem pro zboží „vyrobené v Německu“ Spojené státy. Ty dovezly z největší evropské ekonomiky zboží za 107 miliard eur. Druhá byla Francie s částkou 101 miliard eur a třetí Británie, která dovezla z Německa zboží za 86 miliard eur.

S Británií Německo vykázalo největší bilaterální obchodní přebytek. Vývoz z Německa překonal dovoz z Británie o více než 50 miliard eur. Přebytek se Spojenými státy činil 49 miliard eur. To znamená, že Británie a USA se na loňském rekordním obchodním přebytku Německa 252,9 miliardy eur podílely téměř 40 procenty.