JPMorgan přeřadila české státní dluhopisy z vyspělých mezi rozvíjející se trhy

Americká banka JPMorgan oznámila, že vyřadí české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů a zařadí je mezi dluhopisové indexy rozvíjejících se zemí. Podle analytiků to však nebude mít zásadní a bezprostřední dopad na českou ekonomiku ani na její burzovní trh. Analytik Komerční banky Marek Dřímal pak dokonce míní, že jde o dobrou zprávu pro české státní dluhopisy.

„Zpráva nebude mít zásadní dopad na českou ekonomiku. Je však zdviženým prstem České národní bance, aby co nejdříve ukončila svůj intervenční režim, který za současných podmínek zásadně přispívá k pomalému růstu produktivity tuzemské ekonomiky a ke stále citelnějšímu zaostávání například naší hodinové produktivity práce za situací v plně srovnatelných zemích,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Banka JPMorgan oznámila, že vyřadí české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů a zařadí je mezi dluhopisové indexy rozvíjejících se zemí. Učinila tak poté, co se příjem na hlavu v Česku poslední tři roky vytrvale pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. 

Hodnocení JPMorgan je hodnocením jedné soukromé, byť důležité instituce, a přes varovný signál, který vysílá, nelze podle něj jeho význam srovnávat například s kategorizací Mezinárodního měnového fondu.

„Zásadní vliv to mít nebude, protože investoři při rozhodování o umístění investic nejvíce sledují ratingové agentury S&P, Moody's nebo Fitch,“ doplnil analytik banky Creditas Roman Koděra.

Pro české akcie dále největší roli hraje to, do jaké kategorie je zařadí v rámci indexů MSCI. To platí jak pro váhu Česka, tak pro samotné akcie, které jsou v indexu MSCI zahrnuty, dodal.

Co se může na první pohled zdát jako nepříjemnost, je ve skutečnosti příznivou zprávou pro české státní dluhopisy, upozornil Marek Dřímal z Komerční banky. Mnoho světových fondů investuje peníze podle zařazení dluhopisů do různých skupin.

V rámci rozvinutých zemí měly české dluhopisy jen velmi malou váhu, poptávka po nich proto nebyla velká. Po přesunu do skupiny rozvíjejících se zemí bude mít Česko váhu mnohem větší, zájem o vládní dluhopisy se proto paradoxně zvýší. Investiční fondy je pravděpodobně budou kupovat, aby jejich portfolia odpovídala novým podmínkám, včetně zařazení českých bondů, podotkl.

Jak se tento krok nakonec na dluhopisovém trhu projeví, bude podle Dřímala záležet na skutečném objemu nových investic. Na český trh pravděpodobně přitečou maximálně nižší jednotky miliard eur či dolarů. Tato poptávka pravděpodobně udrží výnosy českých dluhopisů nízko.

„I tak ale očekáváme jejich pomalý růst, a to kvůli inflaci a předpokládanému zvýšení výnosů německých dluhopisů během letošního roku,“ poznamenal analytik Komerční banky.