Řemeslníků v Česku je nedostatek. A čím méně jich je, tím delší je čekání na jejich služby. U poloviny firem trvá podle statistik až dva týdny, než dorazí. Jejich počty také ovlivňují výši hodinové sazby, kterou si účtují.
Delší čekání na služby, vyšší ceny. Tak to vypadá, když chybějí řemeslníci
Například elektrikáři si v průměru v Česku účtují zhruba 280 korun za hodinu. Nejlevněji si jejich služby objednají lidé v jižních Čechách, nejdráže, o 120 korun více, než je průměr, zaplatí v Jihomoravském kraji.
Za zednické práce dají zákazníci 210 korun za hodinu. V nejdražším Jihočeském kraji je to skoro 300. Naopak v Pardubickém zaplatí pod 200 korun.
Celorepublikově řemeslníků - v některých oborech - meziročně přibylo. Například pekařů je víc o 41 procent. Celkem jich loni tento obor absolvovalo 165. O třetinu víc je i podlahářů. V některých oborech ale řemeslníků stále ubývá - třeba montérů suchých staveb je o polovinu míň. A dobře na tom nejsou ani jiné stavební obory, třeba tesaři.
Méně je i automechaniků nebo truhlářů. Střední škola designu a řemesel Kladno se proto snaží přilákat studenty i různými stipendii.
Počet absolventů řemeslných oborů loni opět klesl, tentokrát o 5 procent. Přesto, že se školy i cechy snaží lákat víc zájemců. Ožívají jen některé profese - třeba elektrotechnické nebo potravinářské.