Ruští turisté se vracejí. Se silnějším rublem roste jejich zájem o návštěvu Česka

Nejen Praha a Karlovy Vary – ruští turisté nově objevují třeba i Brno nebo Máchovo jezero. Navíc nezůstávají na jednom místě a vyrážejí na výlety. Pro ruské cestovní kanceláře byl vždy leden nejslabším měsícem. Letos ale naopak zájem o zájezdy výrazně vzrostl. 

Video Události
video

Zájem ruských turistů o Česko roste

Největší zájem je stabilně o české hlavní město a pobyty v lázních. Díky sílícímu rublu si mohou dnes turisté z Ruska víc dopřát. Nejčastěji proto kupují zájezdy pro dvě osoby, které kromě letenek a ubytování v tří nebo čtyřhvězdičkovém hotelu nabízejí i exkurze a léčebné procedury.

„Každý turista si v Česku najde, co právě jeho zajímá. Nabízíme zájezdy pro seniory, novomanžele i páry s dětmi.“

Olga Mišančuková

zástupkyně ředitele Amigo-tours

V některých ruských cestovních kancelářích stoupl v poslední době zájem o cesty do ČR až o 60 procent. Ruští turisté u nás oceňují, že se domluví rodným jazykem, vysokou kvalitu služeb a také to, že se v Česku cítí velmi bezpečně.

Rusové v Česku také rádi utrácejí, nejvíce za luxusní zboží. Vrácená daň z přidané hodnoty za nákupy v Česku až do září klesala, pak ale začala prudce růst.

Větší tržby díky nim mají i hoteliéři a restauratéři. Ruští turisté totiž zůstávají v Česku déle, než většina ostatních hostů.

Přilétají přes Prahu

Nejvíc Rusů přilétá do Česka přes Prahu. Mluvčí Letiště Václava Havla Praha Marika Janoušková uvedla, že nárůsty jsou způsobeny hlavně druhou polovinou roku (za celý loňský rok Rusů v Česku meziročně ubylo, přijelo jich přibližně 406 tisíc). 

„Podíl Rusů na celkovém počtu cestujících letiště je zhruba 7,5 procenta,“ uvedla Janoušková.