Za oslabení koruny utratila ČNB v lednu rekordních 405 miliard, odhadl ekonom Jáč

Lednové intervence České národní banky proti posilující koruně byly rekordní a činily bezmála 15 miliard eur (405 miliard korun). Odhaduje to hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. Dosavadní měsíční rekord drží listopad 2013, kdy intervence odstartovaly a centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. O lednových intervencích bude centrální banka informovat 7. března.

Devizové intervence ČNB zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Od té doby do konce loňského listopadu intervenovala v objemu zhruba 812 miliard korun. Po listopadu 2013 drží další měsíční rekord loňský říjen, kdy ČNB do intervencí vložila zhruba 107 miliard korun. Případný objem prosincových intervencí ČNB oznámí v úterý 7. února.

„Úctyhodné“ lednové objemy podle Jáče naznačuje vývoj bilance ČNB, kterou centrální banka zveřejnila v pondělí. „Za celý leden činil růst pohledávek ČNB vůči zahraničí o něco více než 15 miliard eur. Ačkoli část tohoto nárůstu jde na vrub konverze přílivu prostředků z evropských fondů, tak údaje o vývoji bilance ČNB naznačují, že devizové intervence dosáhly letos v lednu historického objemu: bezmála 15 miliard eur,“ uvedl Jáč.

 Za prosinec loňského roku odhaduje intervence ve výši 0,5 až 1 miliardy eur (13,5 až 27 miliard korun). 

Intervence v lednu letošního roku tak byly pravděpodobně vyšší než za celý loňský rok (kdy zřejmě nepřekročily 400 miliard), i za rok 2015, kdy nepřesáhly 250 miliard. V listopadu roku 2013 pak činily kolem 200 miliard. 

Z údajů o vývoji bilance ČNB je podle Jáče zároveň patrné, že koncem ledna spekulativní tlaky na budoucí posilování koruny v porovnání s prvními lednovými týdny polevily.

Bankovní rada České národní banky jako pravděpodobný termín ukončení devizových intervencí vidí polovinu letošního roku. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.