Začínající firmy mohou získat služby za 142 milionů korun

Státní agentura CzechInvest rozšíří nabídku služeb pro začínající firmy. Má pro ně připraveno více než 142 milionů korun. Finanční i poradenskou podporu jim nabídne ve čtyřech aktivitách, které jsou zaměřeny na konkrétní fázi rozvoje start-upu: CzechStarter, CzechDemo, CzechAccelerator a CzechMatch.

„Každá z aktivit se zaměřuje na jinou fázi vývoje start-upu, od samotných začátků společnosti až po kontakt s investorem,“ uvedl generální ředitel agentury Karel Kučera. Agentura spustila zároveň nový web podporastartupu.cz.

V první fázi rozvoje pomůže start-upům CzechStarter, který navazuje na program CzechEkoSystem. Vybrané firmy v něm absolvují několikaměsíční tréninkový program v Česku zaměřený na rozvoj jejich podnikatelské aktivity a komerční využití produktu. Poté budou moci vycestovat na dvoutýdenní program do Silicon Valley, kde načerpají zkušenosti a nahlédnou do podnikatelského systému vyspělého trhu. První zájemci se mohou začít hlásit v březnu 2017.

Do světové start-upové komunity prvních šest českých firem uvedl projekt CzechDemo, který podporuje účast na zahraničních akcích. V prosinci 2016 se první start-upy zúčastnily veletrhu TechCrunch Disrupt v Londýně a v lednu 2017 veletrhu CES v Las Vegas. Letos připravuje CzechInvest účast českých firem na TechCrunch Disrupt v New Yorku a v San Francisku.

Pokračovat bude i CzechAccelerator, který v zahraničních podnikatelských inkubátorech nabídne účastníkům kancelářské prostory, mentoring a poradenství. Vydat se budou moci do Silicon Valley, New Yorku, Singapuru a Londýna.

obrázek
Zdroj: ČT24

V Česku loni vzniklo téměř 30 tisíc nových firem

V Česku loni vzniklo 28 837 nových firem, což je nejvíce od předkrizového roku 2007. Celkový počet společností překonal 451 tisíc a meziročně stoupl o 4,8 procenta. Téměř polovina firem zaregistrovaných v loňském roce má sídlo v Praze, vyplývá z databází a výpočtů poradenské společnosti
Bisnode.

„Výrazný růst zájmu o zakládání nových firem souvisí s očekáváním dalšího optimistického vývoje ekonomiky. V loňském roce vzniklo, ale také zaniklo nejvíce firem za posledních deset let. To také souvisí s rychle rostoucí ekonomikou, kdy nové firmy na trhu zvyšují konkurenční tlak a nekonkurenceschopné subjekty z trhu postupně odchází,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z 451 561 firem bylo 25 817 (5,7 procenta) akciových společností a 425 744 (94,3 procenta) společností s ručením omezeným. „Podíl akciových společností na podnikatelské základně v ČR kontinuálně klesá, a to přes to, že v roce 2016 bylo založeno nejvíc akciových společností od roku 2011,“ upozornila Štěpánová.

V Praze bylo loni zaregistrováno 44 procent ze všech firem. Oficiální sídlo v Praze má podle Štěpánové 68 procent akciových společností, které byly založeny loni. Z regionálního pohledu má silnou pozici také Jihomoravský (12,9 procenta), Moravskoslezský (8,5 procenta) a Středočeský kraj (6,8 procenta). Nejméně firem bylo založeno v Karlovarském kraji (429), na Vysočině (565) a Libereckém kraji (687).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
před 20 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
včera v 07:30

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025
Načítání...