České továrny chrlí rekordní počty aut. Daří se hlavně Škodě, ale i Hyundai či TPCA

O nová auta je stále zájem. Automobilky v Česku loni vyprodukovaly meziročně o osm procent víc osobních automobilů. Na trh tak poslaly rekordních 1,344 milionu vozů. Rostli všichni tři tuzemští výrobci, přičemž nejvíce zvýšila produkci Škoda Auto, a to o 12,5 procenta. Evropské sdružení výrobců automobilů pak zveřejnilo údaje o růstu prodejů nových osobních automobilů v EU za loňský rok. Řidiči si pořídili 14,641 milionu vozů a unijní trh tak rostl třetí rok v řadě.

Tuzemské závody Škody Auto loni vyrobily o 12,5 procenta víc vozů - 765 171, nošovická automobilka Hyundai rostla o pět procent na 358 400 vyrobených vozů a kolínská TPCA zvýšila produkci o necelé jedno procento na 220 611 aut.

Export českých výrobců aut se loni zvýšil o 8,6 procenta na 1,6 milionu vozidel. Domácí prodej stoupl o čtyři procenta na 104 163 vozů.

Podle Wojnara se zejména Škoda a Hyundai v minulém roce dostaly na hranici svých stávajících výrobních kapacit. „Nikdo nepočítá s tím, že tempa růstu mohou být i nadále tak vysoká, ne-li dvouciferná. Těch osm procent bude těžké překonat,“ uvedl Wojnar. Zvýšení by se podle něj letos mohlo pohybovat kolem pěti procent.

„Rok 2016 byl pro český automobilový průmysl nejúspěšnější v historii. Právě díky úspěchům automobilového segmentu zaznamenal v loňském roce český průmysl růst o zhruba čtyři procenta. V dalších průmyslových sektorech situace tak růžová v loňském roce nebyla,“ prohlásil hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

„Očekáváme, že růst českého HDP v závěru loňského roku zrychlil, a automobilový průmysl se na tomto příznivém vývoji významně podílel,“ doplnil Vejmělek.

Výroba nákladních aut reprezentovaná kopřivnickou Tatrou se pak loni zvýšila o 56 procent na 1326 vozidel. Produkce autobusů klesla o tři procenta na 4388 vozidel. Výroba motocyklů v týnecké Jawa Moto se vloni snížila o 29 procent na 1228 strojů.

Video Zprávy ve 12
video

Výroba aut v Česku dosáhla loni nového rekordu. Meziročně se zvýšila o osm procent

I na Slovensku vzrostla výroba automobilů a dosáhla nového rekordu. Závody tří automobilek v sousední zemi smontovaly více než 1,04 milionu aut.

Automobilový průmysl je hlavním tahounem ekonomiky Slovenska. Své továrny mají v zemi korejská automobilka Kia, dále německý Volkswagen a francouzský koncern PSA. Odvětví automobilového průmyslu posílí svou pozici ve slovenském hospodářství po dokončení továrny britské automobilky Jaguar Land Rover, která staví závod na jihu Slovenska.

Slovenský Svaz automobilového průmyslu očekává růst i letos. „Automobilový rok byl výborný. Skutečnost, že se nám podařilo dosáhnout uvedeného počtu (vyrobených aut), je do budoucna povzbuzující. Lze předpokládat, že trend by mohl pokračovat dále,“ řekl prezident svazu Juraj Sinay.

Provoz na evropských silnicích houstne. EU hlásí další růst prodeje aut

Co do prodeje rostl loni celý unijní trh. Podle nejnovějších údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) se prodalo o 6,8 procenta víc vozů, a to 14,641 milionu.

Příznivý vývoj podle sdružení signalizuje, že spotřebitelská důvěra zůstává silná navzdory politické nestabilitě i ekonomické nejistotě po klíčových událostech loňského roku, jako bylo například červnové referendum o odchodu Británie z Evropské unie.

V samotném prosinci prodej vzrostl o tři procenta na 1,144 milionu vozů. To je nejlepší prosincový výsledek v historii. Výrazný růst zaznamenaly v závěru roku automobilové trhy v Itálii a Španělsku, v Británii ale poptávka po autech o více než jedno procento klesla.

Odbyt mladoboleslavské Škody Auto na unijním trhu vzrostl o téměř osm procent na více než 633 tisíc vozů.

Svaz dovozců automobilů již dříve oznámil, že prodej nových osobních aut v České republice loni vzrostl o 12,5 procenta na rekordních 259 693 vozů. V letošním roce očekává poradenská společnost PwC další růst českého automobilového trhu.