Brusel pootevřel dveře k reverse charge, Babiš však považuje jeho návrh za nepoužitelný

Evropská komise otevřela cestu k možnosti uplatnit u výběru DPH obecný mechanismus reverse charge, jak žádá již více než dva roky Česká republika. Podmínky jsou ale přísné a cesta k němu může být ještě dlouhá. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) považuje návrh Bruselu za v podstatě nepoužitelný, ale vítá, že existuje. Může tak usilovat o jeho úpravy. 

Evropská komise ve středu navrhla členským státům cestu k tomu, aby za určitých podmínek mohly při výběru DPH využívat obecný mechanismus přenesené daňové povinnosti.

Komise ovšem do návrhu zakomponovala řadu omezení, které podle českého ministerstva financí mohou fakticky vyloučit Českou republiku z okruhu států, jež mohou o reverse charge požádat. 

Návrh neumožňuje použít obecný reverse charge na plnění nad 10 tisíc euro (tuto hranici navrhoval původní český návrh) přímo, ale až na základě povolení ze strany Komise. Členský stát může EK požádat o rozhodnutí, pouze pokud splňuje tři podmínky.

Video Zprávy v 16
video

Evropská komise a reverse charge

První podmínkou je, aby žádající stát vykazoval o pět procent vyšší nedovýběr DPH než je střední, tedy mediánová, hodnota pro celou Unii. V EU je to nyní 10,4 procenta a hranice by tak byla na 15,4 procenta. Česká „VAT gap“ je v současnosti odhadována na 16,14 procenta. Vzhledem k vývoji výběru daní je možné její snížení v době, kdy nyní navrhovaná pravidla po schválení skutečně začnou platit. A to bude zřejmě nejdříve v roce 2018. 

Tato podmínka je přitom podle Babiše koncepčně špatná a škodlivá. Motivuje totiž státy a zejména ty, kterým by obecný reverse charge byl povolen, držet mezeru na úrovni pěti procent místo toho, aby ji snižovaly.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Uspěje Babišův tlak?

O možnost spuštění pilotního projektu reverse charge usiluje dlouhodobě právě Babiš. Argumentuje tím, že karuselové podvody jsou především regionální problém, týkající se Česka, Slovenska, Rakouska, Polska, Maďarska, Bulharska a Rumunska. Současný návrh Bruselu však kritizuje.

„Trvám na tom, že reverse charge je v kombinaci s využitím moderních technologií nejefektivnějším způsobem, jak vybrat DPH, zbavit se karuselového podvodu a ještě k tomu podpořit cash flow podnikatelů uvnitř státu. Komise tento názor evidentně nesdílí. Netají se tím a dnešní návrh podle toho vypadá. V zásadních parametrech je napsán tak, aby se ve skutečnosti v podstatě nedal použít.“ 

Andrej Babiš

ministr financí (ANO)

Z dlouhodobého hlediska je to ovšem podle Babiše vlastně mimořádně dobrá zpráva, která potvrzuje, že se ČR vydala správnou cestou.

„V tomhle teritoriu operuje organizovaný zločin, který nám krade DPH,“ řekl již dříve s tím, že v Česku se ztráty pohybují ve výši skoro 90 miliard korun. „To je částka větší než náš deficit, ročně není zaplaceno 22 procent DPH,“ podotkl Babiš před časem. V celé EU se podle údajů komise na DPH ročně nezaplatí skoro 170 miliard eur (asi 4,6 bilionu korun). 

Páka na nejvíce aktivní Česko a Rakousko?

Navíc může podle ministerstva financí nastat paradoxní situace, kdy EK, na základě tlaku České republiky a Rakouska, předkládá návrh, který ale právě tyto státy může vyloučit z okruhu států, jež se pro žádost o obecný reverse charge kvalifikují.

Dalšími podmínkami EK ke schválení má být alespoň čtvrtinový podíl karuselových podvodů na všech podvodech s DPH a prokázání, že země nemůže efektivně bojovat s úniky na této dani jiným způsobem. 

„Návrh EK, o který jsme tak dlouho bojovali, sice nenadchne, ale je dobře, že konečně spatřil světlo světa a máme s čím pracovat. Při projednávání návrhu vyvineme maximální úsilí na všech úrovních, abychom vylepšili nejrizikovější části návrhu,“ uvedl Babiš.

Sliby se plní…

Slib předložit do konce roku odpovídající návrh dal Babišovi francouzský eurokomisař pro měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici letos v červnu. Česko žádalo možnost spustit nejméně pětiletý pilotní projekt obecného mechanismu reverse charge, který by umožňoval jeho využití u transakcí nad 10 tisíc eur (270 tisíc korun).

„Některé členské země vyjádřily touhu využívat na domácím trhu u DPH obecný mechanismus reverse charge. Dnes plníme svůj slib a nastavujeme takové principy, abychom zajistili integritu vnitřního trhu,“ cituje středeční tisková zpráva eurokomisaře pro měnové záležitosti, daně a cla Pierra Moscoviciho.