Problematická italská banka nedostala více času na záchranu, čeká se na zásah vlády

Evropská centrální banka (ECB) odmítla žádost problematické italské banky Monte dei Paschi di Siena o poskytnutí více času k navýšení kapitálu. Agentuře Reuters to v pátek řekly informované zdroje. Rozhodnutí ECB tlačí italskou vládu k urychlení záchrany ústavu, jemuž bez nového kapitálu hrozí pád. Monte dei Paschi di Siena je třetí největší bankou v Itálii a nejstarší bankovní institucí na světě.

Italská banka Monte dei Paschi
Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Luca Lozzi

Monte dei Paschi požádala ECB o prodloužení termínu pro získání nového kapitálu o tři týdny do 20. ledna. Akcionáři banky minulý měsíc schválili plán vydat do konce prosince nové akcie v hodnotě pěti miliard eur a ECB pro navýšení kapitálu stanovila bance termín do konce roku.

Naděje na rychlé získání peněz se však po rezignaci premiéra Mattea Renziho v důsledku odmítnutí vládního plánu ústavních reforem v nedělním referendu výrazně snížily.

Je to na vládě 

Vedení ECB podle zdroje žádost banky na pátečním zasedání odmítlo. Odklad by podle ECB nebyl k ničemu, protože je zapotřebí, aby do věci zasáhla vláda.

Informovaný zdroj z bankovních kruhů tento týden sdělil, že italská vláda připravuje záchranu Monte dei Paschi z veřejných zdrojů. Rozhodnutí by mohlo padnout již o tomto víkendu.
Mluvčí Monte dei Paschi řekl, že banka zatím od ECB žádné vyrozumění nedostala. Její správní rada se sejde v pátek večer.

Akcie banky po zprávě prudce klesly a milánská burza s nimi přerušila obchodování.