Stávka Lufthansy se zřejmě chýlí ke konci, část zaměstnanců je proti pilotům

Druhým a podle dosavadních informací i posledním dnem pokračuje ve středu další stávka pilotů německé letecké společnosti Lufthansa. Firma kvůli ní ve středu zrušila 890 letů, což se dotklo asi 98 tisíc cestujících. Piloti, kteří požadují výrazné zvýšení platů, nevylučují další protesty. Část leteckých zaměstnanců ale během dne demonstrovala proti počínání pilotů.

Piloti Lufthansy demonstrovali před centrálou firmy ve Frankfurtu
Zdroj: ČTK/AP

Piloti stávkovali už minulý týden od středy do soboty, což pocítilo 350 tisíc cestujících, kteří měli letět jedním ze zhruba 2800 zrušených letů. Aktuální kolo sporu, jenž se táhne již několik let, se za úterý a středu dotklo dalších asi 180 tisíc pasažérů: vypadlo na 1700 letů. Kolem 40 letů se v důsledku stávky neuskuteční ještě ve čtvrtek.

Stávka si ve středu vyžádala i zrušení čtyř párů letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem a také jednoho páru spojů na trase Praha–Mnichov.

Demonstrace a protidemonstrace

Piloti, kteří chtějí zvýšit platy o celkem 22 procent, ve středu protestovali i před centrálou Lufthansy na letišti ve Frankfurtu. Sešlo se jich tam asi 400. Početně stejně silnou protidemonstraci na témže místě uspořádal frankfurtský letištní personál, podle něhož piloti myslí jen na sebe a nedbají zájmů dalších leteckých pracovníků.

Další protesty v příštích dnech nejsou vůbec vyloučené. Odbory, které zastupují na 5400 pilotů, oznámily, že stávkovat nebudou určitě jen o Vánocích. O možné stávce se mluví také v souvislosti s dceřinou společností Lufthansy Germanwings.