Nad novými průmyslovými zónami visí otazník. Návrh na jejich vznik zablokovalo ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství dnes na jednání vlády zablokovalo návrh resortu průmyslu na vybudování nových průmyslových zón se státní podporou. Na Twitteru to uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Vláda projednávání bodu přerušila. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) sdělil, že nemohl souhlasit s tím, aby zóny vznikaly na nejkvalitnější půdě.

„Chtěli z návrhu na vybudování zón vyhodit Veselí nad Lužnicí, Sokolov, Rokycany, Kutnou Horu a Hladké Životice. Pevně doufám, že (za) podpory starostů se podaří stanovisko MZe zvrátit,“ dodal Mládek.

Nové průmyslové zóny by podle návrhu mohly vzniknout s podporou státu v letech 2017 až 2022 u Chebu, Veselí nad Moravou a v Moravských Budějovicích. Celkové náklady na stavbu činí 765 milionů korun, maximální dotace ze státního rozpočtu by neměla přesáhnout 573 milionů korun.

„Byl jsem připraven zvednout ruku pro vznik tří průmyslových zón. Zásadně však nemohu souhlasit s tím, abychom současně umožnili vznik nových průmyslových zón na nejkvalitnější půdě, což vidím jako zásadní problém, protože je nutné ji bránit pro příští generace,“ napsal na svůj facebookový profil Jurečka. Podle něj od roku 2011 zmizelo v Česku na 5000 hektarů nejkvalitnější půdy. „To je potřeba zastavit. Při plánování staveb by se měly využívat v první řadě brownfieldy, případně méně kvalitní půda,“ dodal.

Původní návrh počítal s lokalitou u Veselí nad Lužnicí. Ta z užšího výběru vypadla po protestech ministerstva zemědělství. Měla vyrůst jihozápadně od města za budoucí dálnicí D3. Oblast je pro zónu podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepřijatelná kvůli vysoké kvalitě půdy. Byla proto přeřazena do skupiny rezervních lokalit. V ní je také Kutná Hora, Rokycany, Hladké Životice a Sokolov – Staré Sedlo.

„Státem připravené průmyslové zóny jsou společně se systémem investičních pobídek možností, jak do Česka přilákat strategické investice, jež významně podmiňují hospodářský rozvoj a zaměstnanost,“ uvádí v materiálu ministerstvo průmyslu a obchodu.

Stavba průmyslové zóny v Mošnově
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Uvažovaná lokalita pro průmyslovou zónu Cheb II je východně od města v katastrálních územích Dolní Dvory a Dřenice u Chebu. Rozloha je 142 hektarů. Lokalita pro průmyslovou zónu Veselí nad Moravou o celkové rozloze 31 hektarů se rozkládá v okrajové jihovýchodní části města mezi komunikacemi v ulici Kollárova a Blatnická. Uvažovaná lokalita pro zónu Moravské Budějovice je v západní části obce a má rozlohu 31 hektarů.

Stát od roku 1998 podpořil stavbu 104 průmyslových zón a související infrastruktury či zvýhodněný převod pozemků ze Státního pozemkového úřadu v rámci Programu na podporu rozvoje průmyslových zón. Audit v zónách, které stát podpořil, ukázal obsazenost investory z 82 procent.